Xenofobie v přímém přenosu? Texty Ortelu se líbí i Haně Zagorové
Zlatý slavík
Poslanec za ČSSD Jan Chvojka chce podat stížnost k Radě pro televizní a rozhlasové vysílání na televizi Nova. Důvodem je zajištění přenosu slavnostního udílení cen divácké ankety Český slavík Mattoni, kterým televize umožnila veřejné vystoupení kontroverzní skupiny Ortel. Kapela v čele s frontmanem Tomášem Ortelem, jejíž písně zbrojí proti muslimům, menšinám, imigrantům i homosexuálům, převzala v sobotu během galavečera hned dvě ocenění.
„Veřejné vystoupení skupiny Ortel, která se hlásí k Rudolfu Hessovi, Adolfu Hitlerovi a dalším zločincům a je v textech svých písní otevřeně antisemitská, antimuslimská a hlásí se jimi i k fašismu a (neo)nacismu, považuji za otřesné a odsouzeníhodné,“ uvedl Chvojka na Facebooku důvod plánovaného podnětu Radě.
Podle Chvojky bylo v silách organizátorů skupinu, která „porušuje dobré mravy“, z diváckého hlasování vyloučit. „Dnes už jsem se dozvěděl, že jsem agent americké ambasády, cenzor, zmrd, komunista a spoustu dalších věcí. A já přitom jen myslím, že xenofobní kapela nemá dostávat prostor v českých médiích,“ reagoval poslanec dále v diskuzi pod příspěvkem s tím, že nechce skupinu zakázat. Nemělo by se jí podle něho ale umožnit vystupovat v televizi.
Rozporuplné reakce vyvolává účast skupiny Ortel v anketní soutěži popularity i mezi umělci. „Děkuji vám za hlasy, které třeba přispěly k tomu, že Slavíka neovládla krajní pravice,“ napsal na Facebooku zpěvák Tomáš Klus s tím, že soutěž si „sama podepsala Ortel tím, že jde na ruku sprostotě.“ Hudebník skončil letos v anketě druhý a Tomáše Ortela, frontmana skupiny Ortel, předběhl v kategorii zpěvák roku jen o několik málo stovek bodů.
Naopak zastánkyni skupina pro mnohé překvapivě našla ve zpěvačce Haně Zagorové. „Zrovna dnes jsme si četla texty skupiny Ortel a musím přiznat, že jsem na nich neshledala nic pohoršujícího. Ba naopak, musím s některými věcmi souhlasit. Jsou tam věci proti válce a píše se tam o Paříži, což je momentálně hodně aktuální téma,“ řekla bulvárnímu deníku Aha! Zagorová.
Proč Mattoni nevyloučila Ortela a Řezníka ano?
Diskuze o tom, zda by neměli organizátoři Českého slavíka skupinu Ortel označovanou za xenofobní ze soutěže vyřadit, probíhaly několik posledních týdnů. V pravidlech ankety totiž stojí, že pořadatel může vyřadit interpreta, který „podporuje myšlenky nebo hnutí směřující k potlačování lidských práv a svobod, podporuje rasovou nenávist či vybízí k násilí.“
K těmto argumentům přitom pořadatelé odkazovali před dvěma lety, když vyloučili z diváckého hlasování v kategorii Hvězda internetu rappera Řezníka. Důvodem se staly jeho brutální texty ve stylu horrorcore plné násilí a perverznosti. Hudebník, vlastním jménem Martin Pohl, však upozorňuje, že se jedná o recesi a je potřeba jeho počiny brát s nadsázkou.
Čtěte také: ‚Zrušte svoji píseň.‘ Raper Řezník zaútočil na firmu Mattoni
Oproti tomu skupina Ortel v čele s frontmanem Tomášem Ortelem, který v devadesátých letech stál u zrodu neonacistické kapely Conflict 88 a který je kvůli svým extremistickým aktivitám v hledáčku policie, o žádné recesi či nadsázce nemluví. Kapela ve svých textem vystupuje proti menšinám, muslimům, imigrantům nebo homosexuálům.
V písni Mešita, kterou na serveru Youtube zhlédly téměř tři miliony lidí, například Tomáš Ortel zpívá: „nebudu ti lhát, i ty se budeš bát, až v burce budou stát“ či „pro Alláhovu slávu, uříznou ti hlavu, mají jen o to snahu, zastavme šílenství“. Ještě za jeho působení v kapele Conflict 88 do jeho repertoáru patřily třeba písně Ku Klux Klan nebo Sionismus, ve které se zpívalo o boji za rasu a národ: „Probuďte se válečníci bílý Evropy, srazte konečně na kolena ty židovský psy.“
Mattoni: Ortel je na hraně, nikoli za ní
Podle vyjádření generálního partnera soutěže Český slavík, karlovarské minerálky Mattoni, to ale za hranicí není. Firma si na to nechala zpracovat právní analýzu a vyjádření experta na extremismus, ze kterých vyplynulo, že umístění interpreta neporušuje pravidla ankety, ani zákony ČR. Srovnání skupiny Ortel s vyloučením Řezníka, vlastním jménem Martina Pohla, se výrobce minerálky brání.
„‘Ortel 2015‘ a ‚Martin Pohl 2013‘ jsou zcela odlišné případy. Martin Pohl porušoval pravidla soutěže Mattoni Hvězda internetu, protože systematicky a názorně zobrazuje ve svých videoklipech a textech extrémní násilí, například ubližování ženám,“ uvedl deníku ECHO24.cz mediální zástupce Karlovarských minerálních vod, pod které spadá i značka Mattoni, Pavel Novák.
Podle právního posudku externího odborníka bylo prý s ohledem na pravidla ankety a platnou legislativu povinností pořadatele Řezníka vyloučit. Mluvčí Novák současně odmítl, že se v tvorbě rappera objevoval jakýkoli náznak recese.
„Oproti tomu Ortel se podle odborníků pohybuje na rozmezí, ale nikdy ne za hranicí,“ pokračoval zástupce Mattoni s tím, že soutěž má odrážet aktuální popularitu hudebníků. „Všichni mají možnost v anketě hlasovat pro kohokoli, a to se týká nejen fanoušků Ortelu, ale i těch, kteří s nimi nesouhlasí – i oni měli možnost se vyjádřit a dát hlas jiným interpretům,“ dodal Novák.
Poznámku si k sobotnímu udílení cen neodpustil ani sám Řezník. S odkazem na propojení skupiny Ortel s extremistickou pravicí sdílel na Facebooku snímek ze svého vystoupení, na kterém je „mini Hitler“ se zvednutou pravicí. „Takhle nějak to prý vypadalo i během předávání Českého slavíka,“ komentoval to.
Momentka ze včerejšího koncertu. Takhle nějak to prej vypadalo i během předávání českýho slavíka.
Posted by Řezník ZNK Official on 29. listopad 2015
Tomáš Ortel bodoval v anketě Český slavík hned dvakrát – se skupinou se umístil na druhém místě za kapelou Kabát, v kategorii zpěvák roku pak získal bronzového slavíka. V soutěži popularity není Ortel ale žádným nováčkem, loni kapela obsadila čtvrtou příčku.
Čtěte také: Slavíkem oceněný Ortel stál u zrodu kapely vzývající Hitlera
Protimuslimský Ortel ‚zazářil‘ na Českém slavíkovi. Má dvě ceny