Pražský dům Maršmeloun, který budí emoce, má zelenou od památkářů
Jak se vám líbí?
Pražský magistrát dal znovu souhlasné stanovisko ke stavbě bytovému domu v Praze 1. Budova zvaná maršmeloun je z hlediska památkové péče přípustná, řekl ve čtvrtek ředitel městských památkářů Jiří Skalický. Projekt bytového domu v ulici U Milosrdných vzniká mnoho let, několikrát se změnil. Vyvolává silné emoce.
Magistrát podle Skalického reagoval na rozhodnutí ministerstva kultury, které památkářům vrátilo rozhodnutí k dopracování. „My jsme tak učinili a původní souhlasné stanovisko jsme potvrdili,“ uvedl ředitel. „Maršmeloun není v té oblasti rušivým elementem,“ doplnil. Povolení památkářů je při plánování stavby v památkové rezervaci nutným podkladem. Stavební úřad Prahy 1 tak může pokračovat v územním řízení.
Poslední návrh s okny do tvaru obličejů úředníci povolili, ministerstva kultury i místního rozvoje rozhodnutí zrušila. Inspektoři ministerstva kultury loni v listopadu zrušili závazná stanoviska z let 2012 a 2014. Investor stavby, firma Praga Progetti e Investimenti, kvůli rozhodnutí inspekce podala na ministerstvo kultury žalobu k soudu.
Projekt, kterému lidé zřejmě kvůli navrhované barvě fasády přezdívají maršmeloun, vyvolává v Praze silné emoce. Autor návrhu odmítá výtky odpůrců, prý nikdy nepočítal s fasádou v růžové barvě, která dala projektu přezdívku po růžovobílé cukrovince. V centru města se v minulosti na protest proti stavbě sešly stovky lidí. Kritikům vadí to, že některá povolení byla před mnoha lety vydána pro dům, který měl vypadat jinak.
Dům navrhl architekt Zdeněk Fránek, projekt se několikrát měnil. Původní podobu projektu z roku 2008, která počítala s prosklenou fasádou, odmítlo na základě názoru Národního památkového ústavu (NPÚ) ministerstvo kultury a zrušilo v roce 2010 povolení pražských památkářů. Nový projekt s okny do tvaru obličejů ale NPÚ i magistrátní památkáři schválili.