Obludné hračky sdílejí selfie z postýlek
Na Facebooku od narození
Nizozemské designérce Lauře Cornetové se nelíbilo, jak její kamarádky na Facebooku sdílejí fotky svých dětí prakticky ode dne jejich narození. Proto se rozhodla vytvořit provokativní sadu hraček, které nemluvňatům umožňují udělat selfie či video a sdílet je na sociálních sítích. Nechtěla tím ale ušetřit práci a čas jejich matkám. Chtěla na tento fenomén upozornit a vyvolat diskuzi.
Pohyblivý kolotoč, na němž jsou plyšové hračky tvarované jako logo Facebooku nebo twitterový ptáček, se zavěsí nad postýlku. Když na něj dítě sáhne, zařízení udělá fotku nebo natočí video a sdílí je na sociálních sítích. Dětské botičky obsahující jakýsi krokoměr, který mapuje fyzickou aktivitu dítěte, když třeba kope nohama, a rovnou posílá údaje online. Skřipec na dudlíku obsahuje GPS zařízení, které sdílí lokaci dítěte.
Zdá se vám to děsivé? Pak nejste sami. Řada lidí považuje sdílení fotografií nemluvňat na sociálních sítích za šílené. „Je divné, být součástí života někoho, kdo ani netuší, že už jste z jeho života viděli téměř vše,“ řekla Cornetová pro CNN. Podle ní nejsou problémem samotné fotografie dětí, ale to, že si rodiče vůbec neuvědomují, že děti by s tím třeba nemusely v budoucnu souhlasit.
Čtěte také: Pro Facebook vymyslel tlačítko 'Nahlásit stránku' a žádá slušnost
„Když lidé mé zařízení vidí, většinou říkají, že děti ještě nevědí, co dělají. Že je nechutné sdílet fotky hned online. Ale když to samé dělají jejich matky, je to obecně přijímáno a dítěte se na jeho názor taky nikdo neptá,“ říká Cornetová.
Celá sada se skládá ze čtyř zařízení – botiček s krokoměrem, mobilní kamerky, skřipce s GPS zařízením a selfie hračky, která dělá fotky a okamžitě je sdílí.
Přestože Cornetová nezamýšlela vytvořit komerční produkt, někteří rodiče považují hračky, které umožňují dětem dělat selfie, za úžasný nápad a chtějí je pro své ratolesti zakoupit. Cornetová se proto rozhodla raději celý koncept přetvořit, aby nebyly příspěvky rovnou sdíleny na sociálních sítích, ale aby byly zasílány na mobilní telefony rodičů.
Nizozemská designérka se snažila vytvořit umělecké dílo, které vzbudí diskuzi a upozorní na problém tzv. „facebookovým maminek“ a sdílení fotografií dětí. To se jí prozatím daří. Jak píše na svém blogu, zaznamenala zájem na řadě míst po celém světě, např. v Koreji, v Rakousku, v Německu, Paříži, Londýně či New Yorku.
Fotografie publikujeme s laskavým svolením autora. Více informací o tomto projektu najdete na oficiálním webu.