Totální nesmysl! Musíme protestovat, říká Babiš k pokutě kvůli Agrofertu

Zemědělské dotace pro Agrofert

Totální nesmysl! Musíme protestovat, říká Babiš k pokutě kvůli AgrofertuAKTUALIZOVÁNO
Andrej Babiš. Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Proti pokutě 22 milionů korun, kterou Evropská komise uložila Česku kvůli střetu zájmů Babišova muže číslo jedna, by měl protestovat ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). S touto tezí přišel před dnešním jednání vlády ministr financí Andrej Babiš (ANO). Jde přitom o střet zájmů prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, který za stát rozhodoval o zemědělských dotacích a současně jako člen představenstva Agrofertu dotace přijímal. Podle Babiše však o žádný střet nešlo. Na pokutu jako první upozornil deník Echo24.

„Pan Jurečka musí konat, musí to odmítnout, protože to je totální nesmysl,“ uvedl Babiš a dodal, že by měl ministr zemědělství případně proti pokutě, kterou evropské orgány navrhují kvůli údajnému střetu zájmů při rozdělování zemědělských dotací pro holding Agrofert v letech 2014 a 2015 v celkové výši jeden a půl miliardy korun, podat žalobu. Předpisy měl porušit člen představenstva Agrofertu Jaroslav Faltýnek, který na přidělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF).

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Já si myslím, že to není správné a že bychom se měli soudit, protože ti lidi tam nemohli vůbec nic ovlivnit. A ty dotace se přidělují nárokově, kdo má hektar, kdo má nějaké zvíře, tak dostane dotaci,“ řekl Babiš a dodal, že o obsazení dozorčí rady SZIF rozhodovala Poslanecká sněmovna. Pokud tedy podle Babiše nějaký problém existoval, poslanci neměli navržené kandidáty schválit.

Babiš dodal, že se v závěrech Evropské komise píše nejen o Faltýnkovi, ale že ve střetu zájmů měl být také předseda dozorčí rady SZIF Ladislav Velebný (ČSSD) a lidovecký poslanec Petr Kudela, který je řadovým členem dozorčí rady. „Samozřejmě v médiích to jede, že to byl Faltýnek a Agrofert, ale jsou tam i další dva zástupci KDU-ČSL a ČSSD,“ uvedl Babiš.

Do dozorčí rady SZIF byl Jaroslav Faltýnek zvolený v květnu 2014. V tajné volbě pro něj hlasovalo 86 poslanců, přitom poslanecký klub ANO čítá 47 zákonodárců. Je tedy jasné, že pro něj zvedli ruku i poslanci z jiných stran. Jak upozorňuje server Novinky.cz, ze stenoprotokolu také vyplývá, že proti jeho nominaci v rozpravě nikdo nevystoupil.

Chvojka: Věděl o svém střetu zájmů od začátku

Před jednáním vlády se ke kauze vyjádřil také ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jan Chvojka (ČSSD), který ji označil za velký problém. „Pokud ta pokuta bude pravomocná, protože tam je ještě možnost smírčího řízení a odvolání, byl bych velmi nerad, kdyby se těch 22 milionů platilo z peněz daňových poplatníků,“ uvedl Chvojka. Podle něj by měl zejména Jaroslav Faltýnek říci, jakým způsobem se k tomu postaví a jak věc hodlá řešit.

Prohlášení Babiše, že Faltýnek ve střetu zájmů nebyl, Chvojka odmítl. „Věděl od začátku, když kandidoval do dozorčí rady SZIF, že je nebo bude ve střetu zájmů. Podle mě úplně nedocenil, že pokud nastoupí do dozorčí rady, bude ve střetu zájmů a že tam hrozí tyto sankce,“ dodal ministr a zdůraznil, že pokud by byl na místě Faltýnka, snažil by se pokutu řešit ze svých vlastních zdrojů nebo ze zdrojů holdingu Agrofert. „Ano, jde to za státem, ale ta úplně primární zodpovědnost jde k panu Faltýnkovi a k holdingu Agrofert,“ řekl Chvojka.

Jurečka je připravený soudit se

Ministr Jurečka věc komentoval na svém Facebooku. Podle něj členové dozorčí rady SZIF nemohou udělení dotací nijak ovlivnit a také je neovlivňují. „Dozorčí rada je totiž od procesů administrace SZIF zcela oddělena, a to legislativně, organizačně, administrativně i technicky. Kompetence dozorčí rady SZIF jsou vymezeny zákonem a nedávají dozorčí radě žádný nástroj k možnosti ovlivnit dotační procesy,“ napsal ministr.

Jurečka dodal, že ministerstvo zahraničí ještě tento týden pošle na evropské instituce žádost o zahájení smírčího řízení. O tom, že Česko Evropské komisi žádost skutečně předalo, informovala dnes po poledni Vladimíra Nováková, mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu. Ministr upozornil, že pokud komise nakonec navrhovanou finanční korekci udělí, je fond připraven podat podnět k podání žaloby na neplatnost takového rozhodnutí u Soudního dvora EU.

Pokutu zaplatí daňoví poplatníci

Pokuta za nesprávné čerpání se vypočítává z vyčerpaného obnosu. Nepořádek se týkal jedné miliardy a 532 milionů pro Agrofert, tedy částky, kterou holding ve vlastnictví Andreje Babiše inkasoval v letech 2014 a 2015 za obdělávanou půdu i za podporu investic z Programu rozvoje venkova. Za kuriozitu lze považovat skutečnost, že se do výčtu nesprávně čerpaných dotací dostaly ještě dvě okrajové položky. Jiný člen dozorčí rady Petr Kudela (KDU-ČSL) inkasoval 190 tisíc korun přímých plateb za obdělávanou půdu a další kolega Ladislav Velebný (ČSSD) je zastupitelem obce Dolní Moravice, na jejíž rozvoj schválil 333 tisíce.

Čechům teoreticky hrozilo, že budou muset vrátit celou jedenapůlmiliardovou částku. Komisař Phil Hogan byl ale nečekaně mírný a fakticky si vyžádal jen symbolickou dvacetimilionovou korekci, kterou nicméně zaplatí daňoví poplatníci. Vstřícnost Bruselu může mít politický kontext. V minulém rozpočtovém období 2007–2013 byli Češi za nesprávné čerpání dotací trestáni miliardovými pokutami.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Brusel pokutuje Faltýnkův střet zájmů. Zaplatí to Češi

‚ANO je ve střetu zájmu pořád. Ať Faltýnek pokutu zaplatí sám‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články