Pocta bolševickému teroru? Jurečka naštval sedláky, oslavoval JZD
Pod záštitou ministerstva
Ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) kritizuje Asociace soukromých zemědělců (ASZ). Vadí jí, že se politik zúčastnil 60. výročí založení JZD v Oprostovicích na Přerovsku. Akce, která se konala v polovině června, byla podle zemědělců oslavou násilné kolektivizace venkova během komunismu. Jurečka kritiku odmítl, kolektivizace zasáhla prý i jeho rodinu.
„Vedení asociace je pobouřeno skutečností, že Ministerstvo zemědělství, respektive ministr poskytuje oficiální záštitu nad takovou akcí. Jde o naprosto skandální záležitost, která je v demokratické společnosti nepřijatelná,“ uvedl v prohlášení tajemník asociace Jaroslav Šebek v reakci na akci, které poskytlo ministerstvo zemědělství záštitu.
Jurečka podle čestného předsedy ASZ Stanislava Němečka pošlapal památku tisíců obětí kolektivizace. „Urazil i nás, současné sedláky, potomky právě těch, kteří na vlastní kůži zažili to, co ministr Jurečka oslavoval. Pod pojmem ‚založení družstva‘ se totiž neskrývá nic jiného, než bolševický teror, loupeže a devastace rodových majetků, tisíce vystěhovaných rodin, léta komunistických žalářů, zničené životy i popravy,“ napsal Němec ve svém vyjádření.
Asociace kritizuje také vydání publikace o tradici zemědělství v Oprostovicích, která podle ní zkresluje historii. „V rámci této ‚oslavy‘ byla vydána zvláštní publikace pod názvem Tradice zemědělství v Oprostovicích se značkou Ministerstva zemědělství, která ovšem svým obsahem není ničím jiným, než pokusem o falzifikaci a zkreslování pohnutých dějin obyvatel českého venkova,“ pokračoval dále Šebek.
Brožura totiž podle serveru hlidacipes.org líčí český venkov v padesátých letech téměř jako idylu srovnatelnou s tím, jak ji vykreslil normalizační Dietlův seriál o nejmladším z rodu Hamrů. „Vzhledem k tomu, že mnoho mladých lidí po druhé světové válce odešlo z vesnic do měst pracovat do továren, což se projevilo na vesnici značným úbytkem lidí, tak si rolníci začali vzájemně vypomáhat,“ líčí podle serveru vznik zemědělských družstev publikace.
Kolektivizace zasáhla i Jurečkovu rodinu
Ministr zemědělství Jurečka se ale brání. Kdyby se někdo z Asociace akce zúčastnil, potkal by podle šéfa resortu spoustu drobných soukromých zemědělců z okolí, kteří zde vystavovali svoji zemědělskou techniku. Oslava výročí zemědělského družstva se prý navíc konala v místě jeho rodiště a navštívil ji proto s celou rodinou.
Čtěte také: Lidovci podpořili Jurečku v otázce biopaliv
„Při svém vystoupení jsem jasně odsoudil násilnou kolektivizaci, jejíž jsem veřejným kritikem. Také jsem vyjádřil hlubokou lítost nad všemi obětmi, které kolektivizace přinesla – ať již přímo na životech nebo dramatickou změnou osudů stovek tisíc lidí žijících na venkově,“ reagoval na kritiku soukromých zemědělců Jurečka. „Oba moji dědové byli rolníky na Hané a kolektivizace se jich přímo dotkla,“ pokračoval.
Na závěr dopisu adresovaného ASZ Jurečka poznamenal, že „je a chce být ministrem všech zemědělců, kteří v tomto státě poctivě hospodaří s péčí řádných hospodářů.“
Asociace chce, aby ministr odstoupil
Asociaci soukromých zemědělců to ale nestačí. Rozeslala proto otevřený dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) i předsedovi lidovců Pavlu Bělobrádkovi, ve kterém požaduje, aby politici zvážili Jurečkovo setrvání ve funkci. Od ministra zemědělství žádají také omluvu, a to nejenom obětem kolektivizace, ale celé veřejnosti.
Po roce 1948 se komunistická strana rozhodla, že je potřeba se v rámci třídního boje se sedláky vypořádat. Rozpoutala proti nim propagandistické a posléze i násilné akce. Stovky zemědělců skončily v lágrech a pracovních táborech, výjimkou nebyly ani rozsudky smrti. Minimálně 16 tisíc lidí bylo podle historika Pavla Blažka, kterého cituje server hlidacipes.org, násilně vystěhováno ze svých domovů.