Dalajlama v Praze: Nemluvme o islámském terorismu, ale jen o terorismu
"KLÍČOVÝ JE SOUCIT"
V současném světě je mnoho problémů, ve srovnání s minulostí je ale situace mnohem lepší. Na mezinárodní konferenci Forum 2000 v Praze to v úterý řekl tibetský duchovní vůdce dalajlama. Další vývoj lidstva vidí v budoucnosti optimisticky. Katolický kněz Tomáš Halík ale při diskusi s dalajlamou varoval před hrozbami nacionalismu a náboženského fundamentalismu.
„Když se podíváme z širší perspektivy a z delšího časového horizontu, je vše mnohem pozitivnější, než se nám zdá. Vidíme velkou touhu po míru, lidstvo má víc soucitu než dřív,“ řekl dalajlama. Soucit označil za klíčový pro budoucnost lidstva a k jeho rozvíjení by podle něj mělo směřovat i vzdělání poskytované dětem.
„Musíme mít společný zájem, protože jsme všichni součástí lidstva. Musíme usilovat o štěstí, o celosvětový mír,“ řekl dále tibetský duchovní vůdce. Zároveň ale uvedl, že míru ve světě mohou dosáhnout jedině ti, kdo dosáhli svého vlastního vnitřního míru.
Halík ale v diskusi s dalajlamou varoval, že ve světě se objevují nové hrozby. „Pozorujeme nebezpečnou reakci na proces globalizace ve formě oživení nacionalismu, války kultur a vzestupu netolerance,“ řekl. Jako příklad zmínil tendence k izolaci, které v Británii ukázalo letošní rozhodnutí opustit Evropskou unii a které se ve Spojených státech projevují podporou republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa. Ve střední Evropě se podle něj stejné věci projevují posilováním populistických uskupení.
Další riziko vidí Halík v náboženském fundamentalismu, který se podle něj projevuje zejména v arabských zemích. „Nový nacionalismus tam zneužívá islámské náboženské symboly pro vlastní účely,“ řekl.
O zneužívání islámu mluvila na konferenci i saúdskoarabská aktivistka za práv žen Manal Šarífová. „Náboženství se stalo nástrojem v rukou politiků,“ řekla. Podle ní kvůli tomu nyní svět hledí na muslimy jako na šílence odhodlané kdykoli zaútočit. „Takoví ale nejsme. Je to jen malá agresivní menšina. Většina muslimů je mírumilovná,“ řekla.
Dalajlama se postavil proti spojování jakéhokoli náboženství s terorismem. „Zabít někoho ve jménu náboženství je strašný čin,“ řekl. „Pokud někdo páchá terorismus, není to skutečný muslim. Proto bychom neměli mluvit o islámském terorismu, ale prostě jen o terorismu,“ řekl.