Dvě třetiny Rusů si myslí, že jejich vlast má nějaké nepřátele
Průzkum veřejného mínění
Více než dvě třetiny Rusů se domnívá, že jejich vlast má nějaké nepřátele. Polovina populace si navíc myslí, že tato skutečnost představuje pro zemi významnou hrozbu. Informace vyplývá z průzkumu veřejného mínění provedeného organizací Levada, jejíž zjištění později popsal server RT.
Na otázku, zda má Rusko nějaké nepřátelé, odpovědělo kladně 68 procent dotazovaných. Jen 18 procent lidí přitom uvedlo, že tento výrok pokládá za nepravdivý. Navíc hned 52 procent účastníků průzkumu si myslí, že jejich vlast je v ohrožení jak vnějším, tak i vnitřním nebezpečím. Rizika plynoucí z těchto úvah vnímají Rusové jako skutečná.
Současně s tím se celých 29 procent dotazovaných domnívá, že obraz vnějších či vnitřních nepřátel Ruska je pouze nástrojem propagandy. Přehnaná pozornost věnovaná právě nepřátelům státu má podle zastánců této teorie pouze pomoci ke snadnější manipulaci s veřejným míněním.
Co se týče postojů populace ke konkrétním zemím, nejnegativnější vztah zaujímají Rusové ke Spojeným státům americkým, které nemá rádo 70 procent dotazovaných. Za USA skončila Ukrajina, negativně se o ní vyjádřilo 63 procent účastníků výzkumu. Jen o jedno procento méně dostala od Rusů Evropská unie.
Ředitelka politického a sociologického oddělení Levady Natalja Zorkaja tvrdí, že idea vnějšího nepřítele je v ruském obyvatelstvu historicky zakořeněná. Připustila rovněž, že použití tohoto termínu je v médiích od roku 2014 na vzestupu. Rusové si podle ní slovo nepřítel spojují zejména s venkovním světem.