Vydavatel kritizoval komunistický režim, teď se ztratil
Hongkongští opoziční poslanci dnes protestovali před zastupitelským úřadem Pekingu kvůli zmizení vydavatele specializovaného na materiály zaměřené na kritiku čínské komunistické vlády. Podle listu South China Morning Post se pětašedesátiletý Lee Bo pohřešuje od středy.
Lee je spolumajitelem knihkupectví Causeway Bay Books a jeho manželka potvrdila, že je nezvěstný od středy, kdy odjel do skladu vyzvednout knihy. Zatelefonoval jí prý z čísla pocházejícího z území pevninské Číny a řekl jí, že je v pořádku. Kde se nachází, jí ale nesdělil.
件事已經傳到 #英國衛報,留言都有好多盲毛/五毛... https://t.co/ze36CY1IhY
— Terry Young (@TerryYoung)
2. Leden 2016
Lee je už pátou pohřešovanou osobou spojenou s knihkupectvím. V prosinci podobně jako on zmizeli další čtyři lidé, mezi nimi také Gui Minhai, který je majitelem nakladatelství Mighty Current, pod něž Leeovo knihkupectví patří.
Někdejší britská kolonie Hongkong se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, stále se ale ve srovnání s pevninskou Čínou těší značnému stupni autonomie a občanských práv, včetně svobody shromažďování a slova.
Ke styčnému úřadu Číny dnes pochodovalo asi 60 lidí a někteří poslanci uspořádali tiskovou konferenci, na níž vyjádřili znepokojení nad osudem nezvěstných. „Máme pádný důvod se domnívat, že pan Lee byl unesen a odvezen do Číny kvůli politickému vyšetřování,“ řekl poslanec za Demokratickou stranu Albert Ho. Účastníci dnešní akce se dožadovali informace, zda existuje záznam o tom, že Lee opustil Hongkong.
Druhý nejvyšší muž hongkongského vedení Carrie Lam řekl, že vládě leží na srdci osud občanů. „Vím, že se policie tímto případem zabývá,“ sdělil.
Knihkupectví Causeway Bay má v sortimentu brožury s materiály kritizujícími vedení v Pekingu. Často obsahují detaily o soukromém životě čínských vůdců a jejich rodin. V pevninské Číně jsou tyto materiály zakázány, ale čínští turisté je při návštěvě Hongkongu vyhledávají.