Lékaři sepsali studii o ebole, než ji zveřejnili, virus je zabil
SMRTELNÁ EPIDEMIE
V americkém odborném časopise Science Magazine vyšla nejnovější studie o původu a šíření epidemie eboly, která od začátku roku sužuje západní Afriku. Pět jejich spoluautorů ale zemřelo dříve, než byl výzkum publikován. Informaci přinesl server The Independent.
Studie, která v magazínu vyšla ve čtvrtek, prokázala, že virus eboly od svého rozmachu v západní Africe několikrát zmutoval a léčba je tak o mnoho složitější. Upozorňuje také na obrovská rizika pro ty, kteří se snaží epidemii zastavit.
Pět zkušených lékařů pracujících ve státní nemocnici ve městě Kenema, v přímořském státě Sierra Leone, na studii pracovali společně s vedoucími výzkumníky z Harvardské univerzity. Zkoumali 78 místních pacientů, u nichž se snažili objevit původ viru a zaměřovali se na všechny, kdo nemocné navštěvovali. Mbalu Fonnie, Alex Moigboi, Alice Kovoma, Mohamed Fullah a Sheik Umar Khan ale na následky epidemie zemřeli dříve, než se jejich studie dostala k veřejnosti.
Čtěte také: Proč se umírá na ebolu? Nejsou gumové rukavice
„Musím říct, že se bojím o svůj život, protože si ho vážím. Jako zdravotníci jsme náchylní k onemocnění, protože se jako první setkáme s infikovanými. I přes ochranný oděv je to velký risk,“ řekl pro agenturu Reuters jeden ze zemřelých lékařů Sheik Umar Khan před dvěma měsíci.
Kvůli epidemii zemřelo podle nové bilance Světové zdravotnické organizace (WHO) už 1552 lidí. Celkem je zatím 3069 infikovaných. WHO ale předpokládá, že skutečný počet je mnohokrát vyšší. Šíření viru by měli lékaři zastavit během tří měsíců.
Podle organizace se šíření nákazy zrychluje, ale většina případů se soustřeďuje do několika málo lokalit. „Více než 40 procent z celkového počtu případů bylo zaznamenáno v uplynulých 21 dnech. Většina případů se nicméně koncentruje pouze do několika lokalit.“ Jde zejména o Libérii, Guineu, Sierru Leone a Nigérii. Statistiky navíc nezahrnují počty mrtvých a nakažených v Kongu, kde se šíří jiný druh této nemoci.
Čtěte také: 1552 mrtvých. Ve skutečnosti ebola postihne až dvacet tisíc lidí
Libérie, Sierra Leone a Guinea, které epidemie eboly postihla nejhůře, jsou proto více izolovány od okolního světa. Společnost Air France vyslyšela středeční výzvu francouzské vlády a dočasně pozastavila lety do sierraleonské metropole Freetownu. Ten a metropoli sousední Libérie Monrovii tak v současnosti obsluhuje již jen jediná pravidelná linka, Royal Air Maroc. Rozhodnutí Air France přišlo krátce poté, co kvůli ebole přerušily do konce letošního roku spojení s Libérií a Sierrou Leone aerolinie British Airways.
Čtěte také: Liberijská prezidentka vyhodila ministry, kteří ji nepomohli řešit ebolu