Podnikatelům hrozí statisícové pokuty. Úředníci za svou chybu neplatí nic

Nulová odpovědnost úředníků

Podnikatelům hrozí statisícové pokuty. Úředníci za svou chybu neplatí nicNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Nevěřte úředníkům. Jejich tvrzení nemají žádnou váhu. I když vás úředník finanční správy ujišťuje, že je vaše kontrolní hlášení v pořádku, neznamená to nic. Za několik týdnů či měsíců vám může přijít pokuta a vy nemáte žádnou naději na úspěch. Úředníci totiž nenesou za sdělené informace žádnou zodpovědnost.

Dokazuje to případ podnikatele, na jehož případ upozornila na svém Facebooku Unie živnostníků a Unie malých a středních firem. Tento podnikatel přes datovou schránku v řádném termínu odevzdal své kontrolní hlášení, ale vzápětí mu přišla výzva, aby v něm napravil blíže neurčenou chybu. Muž, jenž nechce zveřejnit svou identitu, znovu zadal všechny doklady, použil funkci Protokol chyb a systém mu napsal, že v hlášení žádná chyba není. Kvůli těmto zcela protikladným informacím proto raději volal na příslušný finanční úřad, aby si byl jistý, že mu nehrozí pokuta v řádech desetitisíců.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Samotný úředník byl sice ochotný a po kontrole mu sdělil, že v kontrolním hlášení žádnou chybu nevidí, poslat mu to písemně, aby měl podnikatel něco tzv. v ruce, ale odmítl. „Z toho plyne pro podnikatele velmi nepříjemná a neférová situace, že má nadále na svém vrubu u finančního úřadu chybu a nikdo neví, jak s tím úřad za týden, měsíc či půl roku naloží. Jaké dopady mu hrozí. Z minulosti jsou známé případy, kdy podnikatel až půl roku poté dostal pokutu za chybu, kterou nespáchal,“ uvedl pro Echo24 mluvčí unií Václav Pelcl.

Podle Pelcla je podstatné, že finanční úřad navzdory všem kontrolním mechanismům vygeneroval chybu tam, kde ale nebyla. „Podnikatel žádnou chybu neudělal, nikde nic nedluží a přesto ho státní instituce není ochotná ujistit, že mu nic nehrozí. Úředník navíc nemá odpovědnost za to, co sdělí. To plyne ze zákona, který je špatný, protože nepomáhá společnosti. Naopak jí škodí,“ řekl k tomu Václav Pelcl, který dotyčného podnikatele osobně zná. „Ale nechceme jeho jméno zveřejňovat z důvodu ochrany jeho zájmů, protože odveta je víceméně očekávaná. Bohužel máme zkušenosti, že případná perzekuce úřadů může v takové situaci nastat,“ řekl pro Echo24.

Podobnou zkušenost s úředníky mají také čeští lodníci zaměstnaní v Nizozemsku. Ty finanční úřady opakovaně ujišťovaly, že mají danit v Nizozemsku, avšak v září loňského roku obrátily a začaly po nich za několik let zpětně požadovat na dani ze mzdy statisíce, v případě kapitánů až více než milion korun. „Máme dostatek důkazů, podklady, audio nahrávky, o tom, že lodníci byli v předchozích letech úředníky ujišťováni, že mají danit v Nizozemí. Naposledy ještě v září 2016, kdy prvním lodníkům začaly chodit výzvy k zaplacení,“ uvedli zástupci lodníků pro Echo24.

Finanční správa na dotazy deníku Echo24 ohledně odpovědnosti úředníků za sdělené informace neodpověděla.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Podnikatel nepřiznal 7 korun na dani. Finanční úřad mu napálil 30 tisíc

Dvojí metr úředníků. Lidi šikanují za zpoždění, sami lhůty nemají

Zoufalí lodníci prosí o pomoc. Vinou státu dluží na dani miliony

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články