Tony Blair neuspěl, jako zmocněnec pro Blízký východ skončil
Britský expremiér
Bývalý britský premiér Tony Blair po osmi letech odchází z postu zmocněnce skupiny, která si říká blízkovýchodní kvartet. Podle listu Financial Times jsou důvodem špatné Blairovy vztahy s palestinskou samosprávou. List napsal, že se Blair chce dále věnovat mírovému procesu, avšak na regionální úrovni.
Blair má své rozhodnutí o ukončení své činnosti v Blízkovýchodním kvartetu, který tvoří USA, Rusko, OSN a Evropská unie zveřejnit tento týden. Prý o něm už hovořil s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym i s šéfkou unijní diplomacie Federikou Mogheriniovou. Rozhodnutí zároveň přichází poté, co bývalý britský velvyslanec v Libyi řekl, že Blairovo jmenování do funkce bylo chybou, nejmenovaný americký úředník zase podle deníku Independent označil bývalého britského premiéra v pozici zmocněnce za neustálý terč posměchu.
„Rozhodnutí pramení z hluboké nespokojenosti Washingtonu a Bruselu s jeho (Blairovými) špatnými vztahy s představiteli palestinské samosprávy a také s jeho rozvětvenými ekonomickými zájmy v té oblasti,“ napsal Financial Times.
Izrael: má blíže k Palestincům
Blair se stal zástupcem kvartetu v roce 2007. Měl organizovat mezinárodní pomoc Palestincům a dohlížet na iniciativy určené k podpoře palestinské ekonomiky a institucí připravovaných pro budoucí palestinský stát. Blair osobně nebyl zapojen do mírových rozhovorů, které byly loni znovu přerušeny. Palestinci mu vyčítají, že má blíže k Izraeli než k nim.
List The Telegraph ale napsal, že Blair už nemá důvěru žádné ze stran. „Všichni zvedají oči v sloup, jakmile padne jeho jméno,“ napsal list. Blairova popularita klesá také v Británii kvůli jeho podpoře války v Iráku v roce 2003. Kritika se týká i jeho poradenských aktivit pro představitele Kazachstánu, Ázerbájdžánu a Srbska.