Průzkum: Čeští řidiči špatně vidí, na brýle kašlou
Bezpečnost na silnicích
Sedmnáct procent ze 758 řidičů, kteří se nedávno nechali testovat na tuzemských čerpacích stanicích, mělo špatný zrak. Nikdo z nich přitom neměl brýle nebo jinou optickou pomůcku. Podobný průzkum se v Česku při preventivní kampani Bezpečně za volantem uskutečnil potřetí. Předchozí výsledky byly proti letošním lepší.
„Řidiči si mohli nechat otestovat svůj zrak na speciálním přístroji, který určoval nejen kvalitu zrakové ostrosti, ale také kvalitu zraku při zhoršených viditelnostních podmínkách, například při mlze, dešti či za šera,“ uvedla prezidentka sdružení Iva Urválková. Dodala, že přístroj změřil i to, jak řidiči vidí do dálky, jestli nešilhají a jak vidí prostorově.
Za zhoršenou ostrost odborníci považují, pokud se dostane pod 70 procent. Pokud mají řidiči zrakovou ostrost od 50 do 70 procent, mohou řídit na základě odborného vyjádření. Se zrakovou ostrostí pod 50 procent by za volant usednout neměli.
Zdravotní způsobilost posuzují lékaři, kteří při zjištění změny zdravotního stavu řidiče povinně informují odbor dopravy. Pokud musejí řidiči nosit brýle, mají to zapsané v řidičském průkazu.
Nejvíc řidičů si nechalo otestovat zrak v Praze a Královéhradeckém. Nejmenší zájem naopak byl ve Středočeském kraji.
Při prvních testech v roce 2013 si nechalo zrak změřit 589 řidičů a zhoršenou ostrost vidění mělo šest procent, loni se nechalo otestovat 900 lidí a sedm procent z nich mělo špatné výsledky. Statistiky nehod, které by se týkaly například nehod způsobených řidičem se zhoršeným zrakem, policie nesleduje.