Soud v Haagu uznal vinu konžského politika za zločiny proti lidskosti

Válečné zločiny ve Středoafrické republice

Soud v Haagu uznal vinu konžského politika za zločiny proti lidskostiNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu dnes uznal bývalého viceprezidenta Konžské demokratické republiky Jeana-Pierra Bembu vinným z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Těch se podle soudu pod Bembovým velením dopustily konžské povstalecké milice v sousední Středoafrické republice. Bývalý velitel konžských povstalců tvrdil, že je nevinný.

Bemba, který byl zatčen v květnu 2008 v Belgii na základě zatykače ICC, čelil obvinění z toho, že na přelomu let 2002 a 2003 velel konžským rebelům, kteří znásilňovali, vraždili a drancovali ve Středoafrické republice. Pozval je tam tehdejší prezident Ange-Félix Patassé, aby mu pomohli zabránit pokusu o puč.

Podle obžaloby se Bembovy jednotky z Konžského osvobozeneckého hnutí (MLC) dopustily rozsáhlých a systematických útoků proti civilistům. Bemba, pod jehož velení spadaly, tehdy podle obvinění nezakročil.

Výše trestu ještě není známa

Soudkyně ICC Sylvia Steinerová dnes řekla, že Bemba fakticky jednal jako vojenský velitel a měl účinnou kontrolu nad svými jednotkami po celou dobu trvání operace. „Je vinen ze zločinů proti lidskosti a z válečných zločinů,“ prohlásila Steinerová podle agentury AFP.

Na začátku procesu v listopadu 2010 žalobce ICC Luis Moreno-Ocampo prohlásil, že Bemba vědomě umožnil 1500 mužům, kterým velel, dopustit se stovek znásilnění. Bemba si nyní vyčká na oznámení výše trestu ve vazbě.

Čtěte dále: Za 12 hodin přes milion fanoušků na Instagramu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články