Chorál islamistů burcuje čínské muslimy. Je jich až 20 milionů

VERBOVÁNÍ BOŽÍCH BOJOVNÍKů V ČÍNĚ

Chorál islamistů burcuje čínské muslimy. Je jich až 20 milionůUVNITŘ VIDEO
Teroristé si dělají v Číně reklamu bojovým chorálem. Foto: Foto: Islámský stát
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Propagandistické oddělení Islámského státu (IS) tento týden překvapilo. Zveřejnilo další ze své oblíbené série propagandistických písní, avšak tentokrát poprvé v mandarínštině, tedy správněji ve standardní čínštině. Zhruba čtyřminutový chorál burcuje muslimy do svaté války a nabádá je ke snové smrti na bitevním poli. Hudební propagandistickou strategii IS směrem k Říši středu ale ztěžují tamní cenzura a jazykové rozdíly.

Píseň se objevila na Al Hayet Media Centre, což je loni založený nástroj IS ke komunikaci hlavně s nearabským světem. Pravidelně zveřejňuje propagandu džihádistů, a to v nejméně sedmi jazycích: angličtině, turečtině, nizozemštině, francouzštině, indonéštině na ruštině. Nově nyní přibyla čínština, třebaže není jasné, na koho se song v tomto jazyce přesně obrací. Předchozí písně mívali jasného adresáta.

Novinka z Al Hayet Media Centre s názvem „Jsme mudžáhídové“ je vlastně chorálem, který zpívá mužský sbor bez doprovodu hudebních nástrojů. Profesně jde podle některých odborníků o slušně zvládnutou věc. Text písně obsahuje obvyklá témata: výzvu k probuzení muslimských bratří, odpor proti staletému otroctví, naplnění islámského učení, splnění příkazů Alláha, důstojnost, svoboda, mučednictví… Před takovými bojovníky se nepřítel, jak jinak, třese.

Použití čínštiny nicméně naznačuje, že čerstvý hudební produkt islamistů se zaměřuje na čínské muslimy, kterých v zemi žije 15 až 20 milionů. To je slušně velká cílová skupina.

Čínští vyznavači islámu

Z oficiálně uznávaných 56 národností je deset muslimských. Vyznavači islámské víry žijí roztříštěně po celé Číně, obvykle v komunitách. Žijí nejen v pohraničních oblastech se státy s islámskou populací (Pákistán, Kazachstán, Tádžikistán), ale i v centrální Číně v Chuejské autonomní oblast, kde je jich kolem tří milionů. Dalším muslimy obývaným regionem, který se dostává kvůli napětí a násilí často do titulků zahraničních médií, je Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang.

Zdá se však, že teroristé z Islámského státu udělali účet bez hostinského. Vpravdě alergicky reaguje vedení v Pekingu na vše, co má do činění se separatismem, s terorismem a náboženským extremismem. Čínské úřady permanentně cenzurují nechtěné obsahy na internetu. Zpravodajské služby Twitter a Telegram, jejichž prostřednictvím džihádisté svůj zbrusu nový song šíří, jsou v Číně zavřené.

I jinak by IS se songem v mandarínštině neoslovil všechny čínské muslimy. Právě Ujgurové na západě země, kteří jsou s počtem deseti milionů po Chuejích druhým největším muslimských etnikem v Číně, by se Islámskému státu velmi hodili jako blízká báze na rekrutování nových džihádistů. Jejich frustrace z politiky útisku ze strany Pekingu jsou značné.

Separatističtí Ujgurové spáchali v uplynulých letech v Číně četné teroristické útoky. Příslušníci turkicky mluvící menšiny většinou nepoužívají rádi čínštinu, a ovládají ji jen nedostatečně. Z toho lze usuzovat, že do boje volající píseň z dílny IS je určena muslimům v Číně jako celku. Pro vládu v Pekingu to je další vážné varování, že se teror Islámského státu obrací více i jejich směrem.

Loni v červenci zařadil Abú Bakr al-Bagdádí, vůdce teroristické milice, Čínu na seznam států, které utiskují muslimy. Před několika týdny islamisté poprvé zavraždili čínské rukojmí. Popravený Číňan se jmenoval Fan Ťing-chuej a bylo mu padesát let.

Prezident Si Ťin-pching poté přislíbil, že Čína se veškerými silami zapojí do globální války proti teroru.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články