Otevřeme se muslimům! Bavorská TV vysílala z mešity
Historický mezník
Německo v pátek zažilo historický okamžik, když bavorská veřejnoprávní stanice živě vysílala přenos z muslimského náboženského obřadu. Modlitby, která proběhla u příležitosti konce postního měsíce ramadánu poblíž Mnichova, se zúčastnilo několik stovek věřících. Imám, který obřad vedl, prohlásil, že se jedná o jedinečnou příležitost, aby se německá společnost „otevřela muslimům“. Mezníku v soužití Němců a přistěhovalců si všimla stanice Al-Džazíra.
Modlitba v Penzbergu, šestnáctitisícovém městě nedaleko Mnichova, začala brzy, už ve tři čtvrtě na pět. Konala se u příležitosti Svátku přerušení půstu, který islámští věřící slaví po skončení postního měsíce ramadánu. Vzhledem k tomu, že pro muslimy jde o jeden z nejdůležitějších dnů v roce, se obřadu zúčastnilo několik set věřících, přičemž někteří přijeli i ze vzdálených měst.
Podobné obřady se sice konají každý rok, ale letos se modlitba v Penzbergu poprvé v historii dostala do živého vysílání bavorské veřejnoprávní stanice Bayerischer Rundfunk, která ji přenášela jak v televizi, tak v rozhlase. Přenos modlitby byl součástí dvouhodinového vysílání, které se muslimským svátkům věnovalo v širších souvislostech. Kromě modlitby z Penzbergu se tak diváci a posluchači seznámili i s některými pasážemi koránu, náboženskými písněmi a ve vysílání promluvili i katoličtí a protestantští kněží.
Televizní stanici Al-Džazíra se před začátkem obřadu podařilo kontaktovat Benjamina Idrize, islámského duchovního, který modlitbu vedl. „Během kázání vyšlu zprávu německým muslimům i nemuslimům. Budu hovořit o společných hodnotách a budu nabádat německou společnost, aby se otevřela muslimům a navštěvovala jejich mešity,“ řekl k historické modlitbě klerik, který pochází z Makedonie. Dodal, že stejně tak chce naléhat na muslimy, aby se otevřeli německé společnosti.
‚Postarejte se o uprchlíky a pomozte jim s integrací‘
Idriz zároveň upozornil na to, že kvůli extremistickým organizacím jako je Islámský stát, se muslimové v Německu podle jeho názoru octli pod psychologickým tlakem ze strany většinové společnosti. Přímý přenos obřadu by pak podle něj měl pomoci komunitě islámských věřících, aby se cítila být „nedílnou součástí Německa“.
Ačkoli živé vysílání z Penzberské mešity představuje historický mezník, je to už druhý případ v poslední době, kdy Němci udělali vstřícné gesto vůči komunitě přistěhovalců. Před 14 dny se totiž kancléřka Angela Merkelová jakožto první německý státník zúčastnila iftaru, tedy večeře, kterou si muslimové během ramadánu mohou dopřát až po západu slunce.
V Německu žije dlouhodobě početná muslimská komunita, přičemž mnoho islámských věřících zde žije už po více generací. Stanovit jejich přesný počet je obtížné, protože část z nich tvoří nelegální imigranti, kteří nejsou nahlášeni úřadům, ale obecně se hovoří přibližně o čtyřech milionech. Se zhoršující se uprchlickou krizí se v zemi stále častěji objevují rasově a nábožensky motivované útoky proti imigrantům – jen v uplynulém roce jich bylo 150.
Kromě toho byla země už dříve v tomto roce svědkem vzestupu a pádu protestního hnutí PEGIDA, které se proti imigraci vymezovalo a které Merkelová označila jako „rasistické“. Duchovní Idriz, který vedl dnešní modlitbu, proto apeloval na Němce, „aby se postarali o uprchlíky a pomohli jim integrovat se do společnosti“.