NBÚ prověří bezpečnostní prověrky Šlachty i olomouckých žalobců
Kauza "brutálního úniku informací"
Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) se začal zabývat bezpečnostními prověrkami bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty i klíčových vrchních žalobců z Olomouce, včetně jejich šéfa Ivo Ištvana. Informoval o tom deník Právo. Jedná se o aktéry kauzy údajného podezření z „brutálního úniku informací“ z okolí policejního prezidenta Tomáše Tuhého.
Právu aktivitu NBÚ potvrdily jeho dva dobře informované zdroje. „Už si kvůli tomu vyžádali některé dokumenty na státním zastupitelství,“ citoval deník jednoho z nich. Bezpečnostní úřad se k této informaci odmítl jakkoli vyjadřovat s tím, že konkrétní jména ani bezpečnostní řízení kolem nich se nesmí jakkoli komentovat.
NBÚ má Šlachtu i olomoucké zastupitele prověřovat zejména kvůli průsakům ze spisů Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), jejíž pracovník rok a půl vedl prověřování Tuhého v souvislosti s předloňskou policejní razií proti firmě Tesco SW.
Čtěte také: Obvinění generála Tuhého se kácí. K úniku informací nedošlo
Informace o Tuhém se objevily letos v létě v médiích a dostaly se také k Nadačnímu fondu proti korupci. Šlachtův bývalý podřízený z ÚOOZ Jiří Komárek tehdy policejního prezidenta obvinil z „brutálního úniku informací“. Celé prověřování Tuhého však nakonec skončilo odložením věci s tím, že se vůči generálu žádné podezření neprokázalo.
Žalobci z Olomouce práci inspekce dozorovali a NBÚ se o ně zajímá i kvůli pochybnostem o regulérnosti původního šetření. Sám policejní prezident je přesvědčen, že kauzu „úniku informací“ proti němu někdo záměrně připravil.
Čtěte také: Nejvyšší žalobce prověří postup Ištvana kvůli „brutálnímu úniku informací“
Rolí Šlachty, Jiřího Komárka i vysoce postavených žalobců se už zabývá i GIBS, kterou tím zaúkolovala sněmovní vyšetřovací komise.
NBÚ může v krajním případě aktérům odebrat prověrky nutné pro seznamování s utajenými informacemi. To by zasáhlo především Šlachtu, který osvědčení nutně potřebuje k výkonu své nové funkce náměstka Celní správy, kam nastoupil po odchodu z vedení protimafiánského útvaru.
„Ať se prověřuje cokoliv, budu jen rád. Necítím se ohrožen, s kýmkoliv budu spolupracovat a naprosto žádné informace nepouštím,“ cituje Právo Šlachtu, jenž je v současnosti držitelem prověrky na druhý nejpřísnější stupeň „tajné“.
Na stejnou úroveň jsou prověřeni také žalobci z olomouckého zastupitelství, ti však na rozdíl od Šlachty nemají osvědčení povinně předepsané.