Velvyslanci pobouřili politiky. Proč nám vyčítají korupci? ptají se

Kontroverzní kampaň ambasádorů

Velvyslanci pobouřili politiky. Proč nám vyčítají korupci? ptají seNOVÉ
Americký velvyslanec Andrew Schapiro v protikorupčním klipu Foto: YouTube.com/USEmbassyPrague
1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Přímý vstup do politiky, tragikomedie, podpora oficiální korupce. Tak komentují politici protikorupční iniciativu velvyslanců Kanady, Jižní Koreje, Norska, Británie a USA. Velvyslanci minulý týden spustili šestitýdenní kampaň, jejímž cílem má být sdílení zkušeností s bojem proti korupci. Podle mnohých politiků jde ale o vměšování se do záležitostí hostitelského státu. A třeba premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka deníku ECHO24.cz řekl, že státy účastníci se kampaně nemají Česku co vyčítat.

Pětice velvyslanců chce v každém z následujících šesti týdnů prostřednictvím sociálních sítí vydávat informace k protikorupčním tématům. V kampani #protikorupci se zaměří na veřejné zakázky, financování politických stran nebo na problematiku státních zástupců. Avizovaný projekt ale vzácně spojil politiky z koalice i opozice. Podle nich není rolí velvyslanců dělat v hostitelském státu kampaně.

„Osobně zatím nebudu iniciovat ministerstvo zahraničních věcí, aby naše ambasády recipročně spustily kampaně v USA proti střílení neozbrojených černochů, v Norsku proti krádeži dětí, ve Velké Británii proti proplácení poslaneckých a ministerských náhrad a podobně,“ řekl deníku ECHO24.cz vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek a dodal: „Navíc je snad na Čapím hnízdě Andrej Babiš už přesvědčil, že s korupcí zatočí, ne?“

Bělobrádek tak naráží na účast některých velvyslanců, například z Británie a USA, na farmě ministra financí a lídra hnutí ANO Babiše. Toho si na protikorupční iniciativě všímá i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Všichni víme, že největší korupční riziko představuje majitel Agrofertu v roli ministra financí. Pokud je mezi těmi velvyslanci kdokoliv, kdo navštěvuje Andreje Babiše v Čapím hnízdě a spolupracuje s jím podporovanými organizacemi jako je Nadační fond proti korupci Karla Janečka nebo Rekonstrukce státu, tak je to tragikomedie. To je potom kampaň na podporu oficiální korupce,“ prohlásil Kalousek.

Benda: Oni přímo vstupují do politiky, od toho tu nejsou

Financování Čapího hnízda v současné době prověřuje policie, a to kvůli podezření ze spáchání trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU.

Mezi pěticí velvyslanců navíc figuruje i velvyslanec Kanady Otto Jelinek. Ten se v 90. letech zapojil do budování kapitalismu v Česku a jak před pár dny informoval deník ECHO24.cz, figurovala Jelinkova firma v jednom z největších loterijních podvodů v historii země a další firma, kterou vedl, přikryla největší skandál spojený s netransparentním financováním politických stran. Právě kvůli Jelinkovi se podle informací Práva odmítli k iniciativě připojit někteří další velvyslanci.

Čtěte také: Velvyslanci proti korupci? Kanadský kryl nelegální financování české politiky

Podle právního experta ODS Marka Bendy není standardní nikde ve světě, aby velvyslanci v hostitelské zemi spouštěli kampaně na podporu jednoho konkrétního tématu. „Já jsem pokládal za velmi sporné už vstupy velvyslanců do diskuze o právech menšin v České republice, nebo velmi silný zájem amerického velvyslanectví o to, jak je to se zákonem o státním zastupitelství. To jsou věci, které se v hostitelské zemi nedělají, od toho tu velvyslanci nejsou,“ je přesvědčený Benda, který připomíná, že se současný i minulý americký velvyslanec zapojili do kampaně kolem pochodu homosexuálů Prague Pride.

„Velvyslanci navíc často lobbují za to, aby významné zakázky dostaly právě jejich země. To sice není přímá korupce, ale nemyslím, že by pak tito lidé měli dělat protikorupční kampaně. Nevím, jestli si vůbec uvědomují, že jde o přímý vstup do politiky,“ dodává Benda.

Pomůže kampaň? ‚Spíše naopak‘

Pochopení pro iniciativu pětice velvyslanců nemá ani vládní ČSSD. Mezi sociálními demokraty je řada kritiků aktivismu především současného amerického velvyslance Andrewa Schapira. Za jeho zájem o nový zákon o státním zastupitelství ho kritizovala především někdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová. To když si velvyslanec na ambasádu pozval několik členů ústavně-právního výboru sněmovny, aby s nimi probral fungování české justice. Poslankyně ČSSD to tehdy označila za pletení se do české legislativy. Případnou kritiku, která může z kampaně vzejít, teď odmítá i premiér Bohuslav Sobotka.

„Naše vláda nemá korupční skandály, bojujeme s daňovými úniky i konkurzní mafií, schválili jsme registr smluv, zvyšujeme kompetence NKÚ, zpřísňujeme střet zájmů a zavádíme prokazování majetku. Myslím, že nám zúčastněné státy nemají co vyčítat a jejich iniciativu tedy beru jako podporu naší vlády,“ reagoval.

A podobně se na kampaň dívá i šéf ústavně-právního výboru Jeroným Tejc z ČSSD: „Pokud bych hledal recept, jak bojovat s korupcí a klientelismem, tak budu hledat inspiraci spíše ve skandinávských zemích. Nejsem si ani jist, jestli tou kampaní velvyslanci něčemu pomohou. Spíše si myslím, že naopak.“

Všech pět diplomatů se věnuje otázce korupce v Česku dlouhodobě. Už v prosinci 2014 vyzvali dopisem vládu k intenzivnějším pracím na plnění protikorupčních závazků.

Čtěte také: Pelikánův strašák. Státní zástupce už řeší i americká ambasáda

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články