Proč jsme tleskali xenofobům? Popoví zpěváci mlčí

Ortel nad Českým slavíkem

Proč jsme tleskali xenofobům? Popoví zpěváci mlčíNOVÉ 1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Kontroverzní skupinu Ortel, jejíž frontman má neonacistickou minulost a kterou před udílením Českých slavíků téměř nikdo neznal, přetřásají média a přou se o ní politici. Ti, kterých by se působení kapely na tuzemské hudební scéně mělo týkat nejvíc, prozatím mlčí. „Dejte umělcům čas. Umístění Ortela a Ortelu je tak překvapující, že si to musíme všichni teprve promyslet,“ uvedl pro deník ECHO24.cz hudebník Michael Kocáb.

„Ani mne moc nezaráží, že v sále nikdo nepískal. Nepískal bych také, protože do té doby jsem nikdy o Ortelu neslyšel a ani ve snu by mne nenapadlo, že otevřený neonacismus (minimálně v případě Tomáše Ortela) může získat tolik hlasů,“ komentoval Kocáb slavnostní vyhlášení anketní soutěže, během něhož Tomáš Ortel a jeho kapela převzali hned dvě ocenění.

„Je to i vzhledem k pozici, kterou Československo v očích vůdců Třetí říše mělo, zcela absurdní. Byli jsme přeci také určeni na Hitlerův a Heydrichův pekáč,“ doplnil Kocáb s tím, že úspěch skupiny je znakem nebezpečného posunu v české společnosti, kdy se „radikalismus se stále více prosazuje do mainstreamového politického smýšlení.“

S případným vyřazením Ortelu z divácké soutěže, o kterém se diskutovalo několik posledních týdnů, ale Kocáb nesouhlasí. Pokud skupina svými texty neporušuje zákon, neměly by se podle něho omezováním svobodné tvorby narušovat demokratické principy. Podle vyjádření odborníků generálního partnera soutěže, výrobce minerálek Mattoni, se kapela pohybuje z legislativního pohledu sice na hraně, nikoli za ní.

Deník ECHO24.cz oslovil zhruba desítku umělců včetně Lucie Bílé, Dalibora Jandy nebo Lucie Vondráčkové, kteří se v sobotu slavnostního galavečera v pražské Státní opeře účastnili. Nikdo z nich ale na dotazy ohledně skupiny Ortel, jejích textů či působení nereagoval. Omluvil se pouze Karel Gott s tím, že z pochopitelných důvodů teď komentovat nic nebude. Informovala o tom jeho tisková mluvčí Aneta Stolzová.

Lidé si kvůli ‚Slavíkům‘ stěžují na Novu

Terčem kritiky se kvůli udělení slavíků skupině Ortel stává i televize Nova, která přenos ceremonie zajišťovala. Umožnila tak totiž veřejné vystoupení kapely. „Rada pro rozhlasové a televizní vysílání obdržela k dnešnímu dni deset stížností na sobotní přenos udílení cen Českého slavíka a na fakt, že mezi oceněnými byla i skupina Ortel,“ sdělil serveru ECHO24.cz vedoucí úřadu RRTV Petr Bartoš.

„Analýza pořadu je v těchto dnech zpracovávána a bude Radou projednána na nejbližším příštím zasedání, které se koná dne 15. prosince 2015,“ dodal Bartoš s tím, že mezi podněty na prošetření možného pochybení televize byla i stížnost poslance za ČSSD Jana Chvojky. Ten již dříve vystoupení „xenofobní“ kapely označil za „otřesné“ a porušení „dobrých mravů“.

Více zde: Xenofobie v přímém přenosu? Texty Ortelu se líbí i Haně Zagorové

Kapela Ortel, která je spojována s krajní pravicí, svým úspěchem v Českém slavíkovi mnohé překvapila. S více než 27 tisíci body obsadila v kategorii skupina roku druhou příčku, bronzového slavíka si pak odnesl ještě její frontman Tomáš Ortel.

Kritici její úspěch přisuzují aktuální situaci kolem uprchlické krize a protiislámským náladám, které v české společnosti bují. Kapela, která zpívá mimo jiné o tom, že „pro Alláhovu slávu, uříznou ti hlavu“, je svými texty podle nich jedině podporuje. Frontman Tomáš Ortel navíc v devadesátých letech působil v neonacistické kapele Conflict 88.

Čtěte také: Slavíkem oceněný Ortel stál u zrodu kapely vzývající Hitlera

Protimuslimský Ortel ‚zazářil‘ na Českém slavíkovi. Má dvě ceny

Daniel Landa zrušil turné a vysvětlil, kde leží Mordor

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články