Byrokracie u poprav a bičování. Islamisti zakázali i kulečník

Dokumenty z města Tal Abjad

Byrokracie u poprav a bičování. Islamisti zakázali i kulečníkNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock / Sadik Gulec
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Sekání končetin, shazování z výškových budov nebo brutální bičování jsou tresty, které radikálové z Islámského státu běžně používají k tomu, aby přiměli porobené obyvatelstvo dodržovat jejich zvrácený výklad koránu. Tresty však neprobíhají spontánně – samozvaný chalífát má k dispozici propracovaný byrokratický aparát, včetně náboženské policie, který má vymáhání práva šaría na starosti. Úřady posílají hříšníky na „šaríatské kurzy“ a dokonce mají i oddělení pro stížnosti.

Nové zprávy přímo ze srdce Islámského státu přinesla stanice Al-Džazíra. Té se podařilo získat sérii dokumentů přímo od islamistických úřadů poté, co radikálové v červnu kvapně opustili severosyrské město Tal Abjad. Dokumenty mají mimořádný význam, protože potvrzují otřesné výpovědi svědků a zprávy lidskoprávních organizací – totiž, že islamisté úzkostlivě lpí na dodržování islámského práva šaría a jeho dodržování podmiňují drakonickými tresty.

Asi největší důraz radikálové přikládají oblékání žen, které musí chodit zahalené a mají zakázáno používat make-up. Pokud se ženy těmto nařízením vzepřou, musí očekávat trest. Ten však často místo samotných „hříšnic“ stihne jejich mužské příbuzné. Podle nově zveřejněných dokumentů byli v jednom případě zadrženi tři muži, kvůli člence svojí rodiny, která si „dovolila“ vyjít na ulici s vrstvou make-upu na obličeji.

Muži tehdy museli podstoupit proceduru, která je typická v případech, že náboženská policie zjistí nějaký „prohřešek“ – museli podepsat čestná prohlášení, v nichž se zavazovali, že se podobná situace nebude opakovat. Pokud by své příbuzné nedomluvili a ona by znovu použila make-up, muži by podle prohlášení, které podepsali, museli přijmout jakýkoli trest, jenž by islamistické úřady uznaly za vhodný.

Zahalovat se musí i muži

Oblékání však není jediný aspekt ženského života, který podléhá přísnému dohledu úřadů. Ženy mají rovněž omezenou možnost pohybu a v případě, že chtějí někam vycestovat, si musí nechat vystavit příslušnou povolenku. Al-Džazíra má k dispozici celou knihu, kde jsou uvedena jednotlivá povolení, jež úřady poskytly zdejším ženám. Například v jednom případě z dubna letošního roku dostala obyvatelka Tal Abjadu povolení vycestovat do Rakky, neoficiálního hlavního města chalífátu. Žena však celou cestu musela stihnout během jednoho dne od vydání dokumentu.

Takováto přísná nařízení se však zdaleka netýkají jenom žen. Dokonce i muži musí nosit hábit správné délky, pokud chtějí uniknout nežádoucí pozornosti náboženské policie zvané Hisba. Pokud jim hábit nesahá až po kotníky, hrozí jim to samé, co ženám – musí podepsat čestné prohlášení, že se incident nebude opakovat. Jinak bude muset přijmout jakýkoliv trest ze strany islamistických úřadů.

Tresty můžou mít různou podobu. Zatímco v severoiráckém Mosulu místní výškové budovy islamisty přímo vybízí k tomu, aby z nich shazovali muže, kteří se „provinili“ například homosexualitou, v Tal Abjadu prý bylo oblíbené zavírání do klecí. „Umístili klec u vstupu do města a zavřeli do ní lidi, kteří tam pak byli několik dní… Stejně tak jsme několikrát byli svědky popravy stětím,“ cituje Al-Džazíra slova Ridhwána Bajzara, jednoho z obyvatel Tal Abjadu. Bajzar dodal, že tresty často probíhaly před shromážděným davem, aby měly větší efekt.

Pokud máte problém, obraťte se na oddělení stížností

Škála provinění se však zdaleka netýká jen „nevhodného“ oblékání mužů a žen. Islamisté ve městě Tal Abjad – stejně jako v dalších městech, která spadají pod jejich kontrolu – systematicky potírají nejrůznější formy zábavy, které podle nich nejsou v souladu s učením Proroka.

Například dokument z půlky května vydaný šéfem náboženské policie Hisba, instruoval velitele radikálů ve městě Rakka, aby v oblasti zakázal kulečníkové bary. „Informujte majitele těchto (kulečníkových) barů, aby svoje aktivity přesměrovaly jinam než na tuto hru. Pokud budou chtít, můžou své kulečníkové stoly odvézt mimo území Islámského státu… nebo – v případě, že budou požadovat kompenzaci – se můžou obrátit na Úřad soudnictví a stížností.“

Tento dokument je přitom zajímavý hned ze dvou důvodů. Kromě toho, že potvrzuje dřívější zprávy, podle kterých se islamisté snaží potlačit „špatnou“ zábavu, totiž zároveň ukazuje, že samozvaný chalífát má propracovanou strukturu úřadů, jež dokáží efektivně řešit všední problémy svých občanů. Přestože je tedy režim Islámského státu neobyčejně krutý, dokáže svým občanům v některých případech vyjít vstříc. Tyto „výhody“ se však samozřejmě netýkají těch skupin obyvatel, které byly radikály určeny k likvidaci, jako jsou homosexuálové nebo jezídé.

Čtěte také: Svázaný padal ze střechy. Islamisté zabili dalšího gaye

Stejně tak tresty za porušení zákonů chalífátu nemusí být vždy brutální a barbarské. Například jeden dokument z 19. května 2015, který zveřejnila Al-Džazíra, informuje o muži, který nevěděl, jak správně odříkat islámské modlitby a jak se správně umýt před tím, než s modlením začne. Přestože se z pohledu islamistů může jednat o závažný zločin, příslušné úřady to vyřešily tím, že muže poslaly na kurs, kde měl potřebné mezery ve vzdělání doplnit. Někdy prý náboženská policie vyřeší incident jen domluvou.

Město Tal Abjad, ze kterého uniklé dokumenty pocházejí, se nachází přímo na syrsko-tureckých hranicích. Pod kontrolu islamistů se dostalo už v červnu roku 2014, krátce poté, co islamisté vyhlásili svůj chalífát. Radikálové tehdy z města vytlačili konkurenční skupiny syrské opozice.

V průběhu června a července však fanatiky z IS z města vytlačily kurdské milice podporované navíc dalšími frakcemi nejednotné syrské opozice a nálety koaličních letounů. Toto vítězství Kurdů a dalších jednotek mělo klíčový význam, protože Tal Abjad se nachází přímo na silnici, která spojuje turecké území se severosyrskou Rakkou a sloužila jako zásobovací linie islamistů. Během doby, kdy se Tal Abjad nacházel pod kontrolou islamistů, z města uteklo na 20 000 lidí.

Čtěte také: Kdo drží ústa a krok, může v metropoli IS přežít

Rok pod vládou Islámského státu. Takhle se žije v Mosulu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články