VIDEO: Zuřivá reportérka dostala obuškem v přímém přenosu
Demonstrace na vlastní kůži
Perné chvilky během přímého přenosu si zažila novinářka libanonské televize, když přinášela reportáž z protivládní demonstrace v Bejrútu. Reportérka, která chtěla divákům zprostředkovat co nejautentičtější zážitek, se totiž dostala do první linie protestujících, kteří se střetli s policisty. A ti mezi rebelujícími lidmi a přítomnými novináři nedělali žádné rozdíly. Tisíce lidí v centru Bejrútu protestovaly proti neschopnosti libanonské vlády řešit déle než měsíc trvající problém s odpadky na ulicích i v neděli. A policie proti nim opět zasáhla vodními děly a slzným plynem a také varovnou střelbou. Situace přerůstá v politickou krizi.
Zpravodajka televizní stanice Lebanese Broadcasting Corporation International (LBCI) vysílala o sobotní demonstraci v Bejrútu, když se sama připletla do pouliční potyčky. Na záznamu je vidět, jak jde novinářka protestujícím stále blíže, až se nekontrolovaně dostane přímo do přední linie. Ženu nejdříve zasáhne vodní dělo, následně se pak přímo na ni zaměří policie s obušky.
Tisíce lidí se v sobotu vydaly do ulic libanonské metropole demonstrovat proti vládě premiéra Tammama Salama. Protesty, proti kterým policie zakročila vodními děly a slzným plynem, si údajně vyžádaly 35 zraněných. Demonstrující proto na neděli svolali další protestní shromáždění.
Dnešní libanonské protesty #YouStink v Bejrútu via @bmroue pic.twitter.com/KrBRRiqdoF
— Ondřej Puczok (@OPuczok)
August 23, 2015
Protesty kvůli odpadkům
Včerejší demonstrace je zatím největším protestem za poslední měsíc, kdy se na ulicích metropole začaly hromadit odpadky kvůli uzavření největší městské skládky. Protest svolala na internetu skupina s příznačným názvem You Stink! (Smrdíš!) a další organizace, které vyzývají Libanonce k revoltě vůči zkorumpovanému vládnímu systému, uvedla agentura AP.
Police spray thousands of protesters with water cannons in Beirut http://t.co/DtNtAOeBBC pic.twitter.com/8DJKtJOeoN
— Haaretz.com (@haaretzcom)
August 23, 2015
Protesty jsou vyústěním dlouhodobé frustrace obyvatel z vlády premiéra Salama, který loni převzal úřad. Situaci nezlepšuje ani válka v sousední Sýrii, v jejímž důsledku hostí Libanon na 1,2 milionu uprchlíků a která destabilizuje politiku v samotném Libanonu.
BREAKING: Gunfire heard near Lebanese government HQ after mass protest http://t.co/DtNtAOeBBC pic.twitter.com/1igyRdwM8b
— Haaretz.com (@haaretzcom)
August 23, 2015