Ministr Dvořák jde s půjčkou od EK proti Stanjurovi: „Máme chuť na dluh vyšší o 100 miliard?“
PŮJČKA OD EK
Důležité je, jestli máme politickou vůli, odvahu a chuť mít příští rok o sto miliard vyšší zadlužení. V souvislosti s půjčkou 137,4 miliardy korun od Evropské komise to řekl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Sám možnost půjčky vítá, s její pomocí by se mohlo podle něj investovat do opomenutých oblastí, například do vzdělávání. Půjčku naopak nechce ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ani Národní rozpočtová rada (NRR).
Ministr pro evropské záležitosti Dvořák v pořadu Interview ve vysílání České televize hovořil o tom, že výše půjčky se ještě může měnit směrem dolů, konečná částka by mohla být okolo sto miliard korun. „Ta jednání nyní probíhají velmi intenzivně a občas i docela dramaticky,“ uvedl Dvořák.
„Na jedné straně je naprosto pochopitelná snaha ministra financí, aby půjčka byla co nejnižší. A na straně druhé pak snaha těch, kteří hodlají ty peníze čerpat a kteří půjčku poctivě rok vyjednávali v EK a v meziresortech. To je ten hlavní spor,“ řekl Dvořák s tím, že je méně důležité, zda je půjčka více či méně výhodná. „Důležité je, jestli máme politickou vůli, odvahu a chuť mít příští rok o sto miliard vyšší zadlužení,“ uvedl Dvořák.
„Pokud po nás politicích chcete, abychom hospodařili se státními penězi, jako kdyby to byly naše vlastní, tak pokud by mi někdo nabídl půjčku v takovéto výši na třicet let, deset let odloženou splátku, platit jenom úroky a mít úrok okolo tří procent nebo 2,6 procenta, tak bych po tom já osobně skočil okamžitě. Z tohoto pohledu si myslím, že to je správně,“ uvedl Dvořák.
Podle Dvořáka je nutné rozlišovat něco, čemu se podle něj říká „peníze sbohem“ a „peníze na shledanou“. Ve druhém případě se jedná o peníze, které nějakým způsobem po investici vrací. „My chceme, aby ta půjčka byla ‚peníze na shledanou‘, aby to přineslo něco do té domácí ekonomiky,“ řekl Dvořák.
„Máme tady zapomenutá nebo ne úplně dobře řešená odvětví jako je vzdělávání. Viděli jsme jarní problémy se středními školami, pan ministr (Mikuláš) Bek (STAN) to chce akutně řešit. Pokud budeme čekat, až si na to vyděláme, tak ještě několik ročníků studentů bude čekat před předplněnými školami,“ uvedl Dvořák s tím, že Česko místo investic do rozvoje „pospává a utrácí zdroje za příspěvek na jízdenky, což jsou peníze sbohem“.
Oběd zdarma neexistuje
Dvořák jde přitom přímo proti názoru ministra Stanjury i Národní rozpočtové rady. Stanjura byl na červnovém jednání vlády, kde se o půjčce jednalo, přehlasován ostatními ministry i premiérem Petrem Fialou (ODS). Ministr v reakci uvedl, že to, že může být někdy přehlasován kolegy na vládě, se „asi někdy stane každému ministrovi“. „Takže to nevnímám nijak fatálně. Můj názor, který jsem na zmíněném zasedání vlády prezentoval a hájil, byl samozřejmě podložen fakty a experty – nejen z ministerstva financí,“ řekl pro Seznam Zprávy s tím, že půjčka není žádný dar jen znovu zatíží státní rozpočet.
Podobně hovoří i zmíněná NRR. Člen rady Petr Musil v komentáři k věci uvedl, že neexistuje nic jako oběd zdarma. „Není možné tentýž oběd sníst a zároveň si ho nechat na zítra. Jenže právě o to se Česká republika pokouší, když v jeden okamžik oznamuje záměr ozdravit veřejné finance a současně si vzít půjčku od Evropské komise. Shodou okolností oboje v plus minus stejném objemu. Nad výhodností úvěru z Bruselu se proto vznáší řada otazníků,“ uvedl Musil.
Ekonomický expert KDU-ČSL Michael Kohajda deníku Echo24 řekl, že by v souvislosti s půjčkou bývalo nejlepší, kdyby ministři Stanjurovo odborné stanovisko opřené o NRR poslechli. „Myslím, že je správně, že byl ministr Stanjura proti přijetí úvěru. A je opravdu škoda, že na jeho názor ostatní ministři nedali,“ uvedl Kohajda s tím, že ale na základě jednoho hlasování nelze dělat hlubší závěry ohledně Stanjurova postavení ve vládě.
Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek již dříve deníku Echo24 v této souvislosti řekl, že by vláda měla ministra financí poslouchat. „Ministr má samozřejmě jenom jeden hlas, nicméně vláda, která v takto zásadních rozpočtových věcech ignoruje svého ministra financí a přehlasuje ho, o sobě vydává zprávu, že těch, kteří chtějí rozhazovat na dluh, je daleko víc než těch, kteří chtějí šetřit,“ řekl pro Echo24. „Je jen věcí ministra financí, jestli si to nechá líbit. Já bych v takovém případě sklapl desky a řekl bych: Tak si to dělejte sami, hoši,“ dodal Kalousek.