Jak západní tanky změní válku na Ukrajině. Proč jsou Slováci skeptičtější
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
Západ již začal posílat na Ukrajinu své tanky. Arzenál ukrajinských obrněných útvarů se nesporně dramaticky promění. Co by to mohlo znamenat pro průběh konfliktu s Ruskem? O nových mechanizovaných brigádách, které budou disponovat výhradně (nebo téměř výhradně) západní technikou a které by měly vytvořit „hrot“ ukrajinských protiofenziv na jaře a v létě 2023, píše v novém vydání Týdeníku Echo Lukáš Visingr.
My Slováci jsme skeptičtější. „Za poslední rok mě při cestách na Slovensko vždycky praštilo do očí, jak hned po přejezdu hranic ustává záplava ukrajinských vlajek. I z průzkumů je zřejmé, že slovenská veřejnost má k mainstreamovému výkladu války rezervovanější postoj než česká. Z čeho ten rozdíl pramení?“ Toto je jedna z otázek, které položil Daniel Kaiser slovenskému konzervativnímu intelektuálovi a expolitikovi Vladimíru Palkovi.
Vzniká nový pakt proti Číně. Lídři USA, Austrálie a Británie představili minulý týden detaily nového protičínského paktu. AUKUS je zárodek nové aliance, skrz kterou se Washington zavazuje k obraně Pacifiku na následující desetiletí. Při představování detailů AUKUS ale nikdo nezmínil, proč je potřeba Austrálii vyzbrojit a posílit americkou a britskou vojenskou přítomnost v oblasti. Nebylo třeba, všichni vědí, že AUKUS je namířen proti Číně. Jde o zárodek protičínské koalice, jakési tichomořské NATO. Více o americké zahraniční politice píše Ondřej Šmigol.
Modrá krev. Zažíváme v Česku návrat k aristokracii? Čerstvě skončila třetí řada seriálu České televize Modrá krev, jenž mapuje nynější osudy tuzemských aristokratických rodů. O tom, jaký vztah k české šlechtě chováme, debatují v Salonu hrabě a místopředseda Senátu Tomáš Czernin, baronesa a radní Kutné Hory Kateřina Daczická, režisérka zmíněného seriálu Alena Činčerová, právník a ředitel Českého královského institutu Zdeněk Prázdný a monarchista a emeritní předseda politické strany Koruna Česká Václav Srb. Salon vedl Lukáš Novosad.
Síla a slabost Izraele. Sto tisíc. Na tolik se odhaduje účast na demonstracích, které už celé týdny plní ulice Tel Avivu, Jeruzaléma a dalších izraelských měst. V devítimilionové zemi je to právě takové množství, aby bylo těžké určit další vývoj. Na revoluci málo, ale na mávnutí rukou zas příliš, píše v textu o současné politické krizi v Izraeli Marian Kechlibar.
Léčba mystikou? Tereza Matějčková se v eseji zaměřila na zájem psychiatrů i filozofů o účinky psychedelik. „Studie naznačují, že „klasická“ psychedelika, mezi něž řadíme LSD, psilocybin (lysohlávky), mezkalin (kaktus peyotl) nebo DMT (nápoj ayahuasca), mohou být – v kombinaci s psychoterapií – účinnější v léčbě psychických poruch než tradiční přístupy. Vědci nejprve doložili, že psilocybin zmírňuje úzkost u onkologických pacientů. Další studie naznačily, že pomáhá i proti depresi a závislostem,“ konstatuje autorka.
Pád švýcarské ikony. Po necelých patnácti letech od pádu banky Lehman Brothers se finančními trhy znovu šíří obavy, jestli Západ nestojí na hraně další finanční krize. Jestli jejím spouštěčem tentokrát není jedna z ikon švýcarského finančnictví a klíčových investičních bank světa Credit Suisse. Proč Credit Suisse ztratila důvěru a investoři peníze, popisuje v komentáři Lenka Zlámalová.
Kdo jsou pražští zvoníci. Říkají si Staroměstští zvoníci a podle rozpisu služeb zvoní v kostelích v centru Prahy. Na nedělní mše, pohřby, svatby. Ruční zvonění ani v roce 2023 nevymřelo, naopak, napříč Českou republikou vznikají party dobrovolníků, kteří propadli kouzlu zvonů, jejichž tón nás provází při důležitých událostech už několik set let. Více o zvonících v reportáži Alžběty Bublanové.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.