Podepíše? Pavel odpoledne oznámí, co bude s valorizací důchodů

NOVELA O VALORIZACI

Podepíše? Pavel odpoledne oznámí, co bude s valorizací důchodů
Ministři věří, že se Pavel ohledně novely o snížené červnové valorizaci důchodů rozhodne po zralé úvaze na základě faktů, které koalice předložila. Foto: Radovan Jelen
2
Domov

Prezident Petr Pavel chystá na středeční odpoledne tiskovou konferenci, kde oznámí zda podepíše vládní novelu o snížené valorizaci důchodů. Dopoledne ho navštívili zástupci opozičního hnutí ANO, Alena Schillerová a Karel Havlíček, kteří prezidentovi představili vlastní řešení. Havlíček po schůzi uvedl, že se domnívá, že prezident o svém postoji ještě není definitivně rozhodnut.

Prezident ve středu ráno uvedl, že má na návrh svůj názor, ale uzavře jej až po schůzce se zástupci z ANO. "Samozřejmě, že názor mám, ale uzavřu ho až po tom jednání," řekl Pavel. "Je to pořád kolem 50 (procent), protože výhrady samozřejmě jsou relevantní," doplnil. Verdikt by měl padnout na prezidentově tiskové konferenci, která má začít v 16:15.

"Domníváme se, že definitivně rozhodnut v tuto chvíli není," řekl po setkání s prezidentem první místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček. Společně s šéfkou poslaneckého klubu ANO Alenou Schillerovou prezidentovi na dopolední schůzce v Hrzánském paláci sdělili argumenty ekonomického, sociálního i ústavně-právního charakteru. "Zdůraznili jsme, že i když se můžeme přít na různých úrovních o ekonomických parametrech, tak bychom měli respektovat ústavu a neměli bychom dopustit to, že bude Ústavní soud řešit za politiky to, že nebyli schopní se dohodnout," poznamenal místopředseda Sněmovny.

Podle Havlíčka by červnová valorizace měla být na základě nyní platných zákonných pravidel a mělo by se jednat o úpravě valorizačního vzorce pro příští rok. Pavel se podle Havlíčka ptal na řešení ekonomického charakteru, které by mělo hnutí ANO. Místopředseda hnutí poznamenal, že stát bude mít letos mimořádné příjmy, ať už z daní, z ČEZ nebo kvůli inflaci.

Schillerová zopakovala, že pokud prezident novelu podepíše, ANO se určitě obrátí na Ústavní soud. Domnívá se, že na tom nebude spolupracovat s dalším opozičním hnutím SPD, ač to ještě poslanecký klub ANO neprobíral. Pokud by Pavel zákon nepodepsal, chce ANO zabránit ve Sněmovně opětovnému přijetí novely.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) a ministr dopravy Martin Kupka (ODS) věří, že se Pavel ohledně novely o snížené červnové valorizaci důchodů rozhodne po zralé úvaze na základě faktů, které koalice předložila. Podle Bartoše je správné, že prezident jedná se stranami zastoupenými ve Sněmovně. Ocenil, že si vyslechl ekonomické argumenty i z pozice vlády, například to, jaký vliv na budoucí rozpočty valorizace má nebo jak se kumuluje její navyšování. "Věřím, že se rozhodne po zralé úvaze na základě faktů, které jsme jako koalice předložili," poznamenal.

Také Kupka je přesvědčený o tom, že koalice předložila dostatek argumentů pro "tento nezbytný krok". Pokud by k tomu vláda nepřistoupila, mohla by být ohrožena česká ekonomika a v následujících letech by to znamenalo dopady ve výši desítek až stovek miliard korun, míní. Vláda se podle ministra dopravy připravuje i na alternativy pro případ, že by prezident návrh vetoval a nestihl by se následně schválit včas. Musela by tomu být i přizpůsobena obecná důchodová reforma, míní.

Důchody mají při mimořádné červnové valorizaci vzrůst podle novely v průměru o 760 korun. Podle nyní platných zákonných pravidel by to bylo průměrně o 1770 korun. Kabinet snížení zdůvodňuje snahou o stabilizaci veřejných financí v letošním roce i v dalších letech.