Válka v Pásmu Gazy posílila solidaritu izraelských Arabů s Izraelem, ukazuje průzkum
VÁLKA V PÁSMU GAZY
Válka v Pásmu Gazy výrazně zvýšila pocit solidarity s Izraelem mezi izraelskou arabskou menšinou, která tvoří něco málo přes 20 procent obyvatel země. S odkazem na dnes zveřejněný průzkum to uvedla agentura Reuters, podle níž se přitom izraelští Arabové často označují za Palestince a dlouhodobě si stěžují na diskriminaci ze strany státu.
Na otázku, zda se cítí být součástí země, odpovědělo „ano“ 70 procent dotázaných arabských občanů Izraele, což je nárůst oproti 48 procentům v červnu. Uvedla to průzkumná organizace Israel Democracy Institute (IDI), která to označila za nejlepší výsledek od doby, kdy s podobnými průzkumy před 20 lety začala.
Nicméně pouze 27 procent arabských respondentů uvedlo, že se cítí ohledně budoucnosti Izraele optimisticky, zatímco u Židů to bylo 72 procent. Mezi izraelskou židovskou většinou se 94 procent cítí být součástí země, uvedla IDI. To je maximum, které bylo naposledy zaznamenáno v roce 2003, kdy v zemi vrcholila vojenská operace proti palestinským ozbrojencům na okupovaném Západním břehu Jordánu.
Izrael zahájil válku v Pásmu Gazy po přeshraničním útoku ozbrojenců z radikálního hnutí Hamás ze 7. října, při kterém bylo zabito přibližně 1400 lidí, mezi nimiž byli i arabští občané. Od té doby bylo izraelskými silami v Pásmu Gazy zabito více než 10.800 Palestinců, uvádí tamní ministerstvo zdravotnictví. Arabskou menšinu, která je převážně muslimská, tvoří potomci palestinských Arabů, kteří zůstali v Izraeli, když byl tento stát v roce 1948 založen na území Palestiny ovládané Brity. Statisíce jejich příbuzných uprchly nebo byly vyhnány.
Na otázku, zda by v případě získání alternativního západního občanství Izrael opustili, odpovědělo 80,5 procent židovských respondentů, že by zůstali, stejně jako 59 procent arabských respondentů, zjistil průzkum. Izraelští krajně pravicoví politici varovali, že by mohly vypuknout vnitřní arabské nepokoje, jako tomu bylo během předchozí války v Pásmu Gazy v roce 2021. To se však nepotvrdilo.
Policie provedla zatýkání mezi arabskými občany obviněnými z příspěvků na sociálních sítích podněcujících propalestinské násilí a ve čtvrtek zatkla pět vůdců arabské komunity, kteří plánovali uspořádat protiválečný protest. Právníci zatčených označili tyto kroky za nedemokratické. IDI je nestranický think-tank. Jeho průzkum byl proveden 5. a 6. listopadu, měl reprezentativní vzorek 502 respondentů a chybovost 4,04 procenta.