Von der Leyenová ve strachu před hněvem Francouzů zrušila návštěvu otevření katedrály Notre Dame
DOHODA S MERCOSUR
- čtk,
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová zrušila sobotní návštěvu znovuotevření katedrály Notre Dame v obavě z hněvu Francouzů, když v pátek podepsala kontroverzní dohodu EU s Mercosurem, proti které ostře vystupovala řada evropských zemí, zvláště pak Francie. Píše o tom bruselský server Euractiv.com. Dohoda s Mercosurem "není konec příběhu," varoval v pátek úřad francouzského prezidenta Brusel.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v sobotu nezúčastní znovuotevření katedrály Notre Dame v Paříži, oznámila jen několik hodin poté, co uzavřela kontroverzní obchodní dohodu mezi EU a Mercosurem, kterou Paříž zásadně odmítá. "Návštěva měla být diplomatickou tour de force, ale vše se mohlo změnit v diplomatickou frašku," píše Euractiv.
Do Paříže se v sobotu vydalo více než 60 prezidentů a hlav států na ceremoniál znovuotevření katedrály Notre Dame po pěti letech rekonstrukcí po zničujícím požáru v dubnu 2019.
Přestože byla von der Leyenová pozvána a původně se očekávalo, že se objeví vedle zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a prince Williama, v pátek pozdě večer její tisková služba oznámila, že šéfka Komise nepojede do Paříže s odkazem na „problémy s plánováním“.
Evropská komise dojednala dohodu o volném obchodu s jihoamerickým společenstvím Mercosur, o níž obě strany vyjednávaly přes dvě desetiletí. Uzavření dohody, která vyvolávala protesty zemědělců v řadě evropských zemí, oznámila v pátek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Nesouhlas s paktem kvůli obavám z přílivu levných zemědělských produktů vyjádřily Francie, Itálie a Polsko, kvůli čemuž se očekává obtížné schvalování dohody v unii. Zemědělská lobby již ohlásila na pondělí do Bruselu nové protesty proti uzavření paktu.
"Vyslyšeli jsme vás, vyslechli vaše obavy a jednali jsme na jejich základě. Tato smlouva zahrnuje robustní záruky na ochranu vašich živobytí," prohlásila směrem k evropským zemědělcům a odpůrcům v pátek von der Leyenová, ale ne všichni ji to věří.
To our farmers: we have heard you, listened to your concerns and acted on them.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) December 6, 2024
This agreement includes robust safeguards to protect your livelihoods ↓ pic.twitter.com/PXRPdkFAR5
„V nepřítomnosti vlády (pád francouzské vlády - poz. red) byla jednání (s Mercosurem) urychlena ve středu večer a dokončena dnes,“ napsal v pátek bývalý premiér Gabriel Attal na síti X. "Komise dokončila jednání se zeměmi Mercosur; je to její odpovědnost," uvedl Elysejský palác. "Ale dohoda nebyla podepsána ani ratifikována. Takže to není konec příběhu," dodal úřad francouzského prezidenta.
"Tato dohoda bude prospěšná pro lidi i pro firmy. Více pracovních míst, více příležitostí, sdílená prosperita," napsala po uzavření paktu německá politička von der Leyenová na síti X. Mercosur zahrnuje Brazílii, Argentinu, Paraguay, Uruguay a Bolívii, které díky dohodě vytvoří s EU zónu volného obchodu čítající na 700 milionů obyvatel.
Řada zemí EU v čele s Německem v paktu vidí otevření nového trhu pro export. Německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že dohoda vytvoří volný trh a podpoří "růst a konkurenceschopnost". Podle von der Leyenové již do zemí Mercosur vyváží své produkty 30.000 malých evropských podniků a nyní se jejich počet bude moci zvětšit.