Kůrovcová kalamita odvrácena. Mrazy a větrno zastavily rojení dřevoškůdce
KALAMITA KŮROVCE ZAŽEHNÁNA
Příchod chladného počasí tento týden zastavil rojení nebezpečného škůdce kůrovce. Díky tomu by se letos měl kůrovec vylíhnout v obvyklých dvou generacích. Nenastane tak situace kalamitního roku 2018, kdy měl kůrovec tři generace, řekl analytik ochrany lesa státního podniku Lesy ČR Ladislav Půlpán. Podnik v dubnu uvedl, že kůrovcovou kalamitu letos nečeká. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.
První letošní rojení kůrovce přišlo na začátku dubna, ale tlumilo ho tehdejší větrné počasí. Dosavadní největší rojení nastalo na přelomu dubna a května. "Nyní se rojení kůrovce zastavilo a podle předpovědi se minimálně do poloviny května neobnoví. Kůrovec létá při teplotách nad 20 stupňů Celsia. Již má takovou ztrátu, že tři generace nevytvoří," uvedl Půlpán.
Hlavní rojení kůrovce podle něj teprve přijde. "Brouk zrychluje vývoj podle počasí. Čím je tepleji, tím rychlejší vývoj má. Čím déle rojení začne, tím rychleji stihne vývoj. Času na zpracování napadených stromů je pak o něco méně," uvedl Půlpán.
Na obranu proti kůrovci LČR připravily desítky tisíc lapáků z pokácených stromů a asi 9000 feromonových lapačů. Obranná opatření podle Půlpána zabírají. "Kůrovec nejdříve obsazuje ležící dříví, máme odchyty i v lapačích. Nyní hledáme, zda kůrovec nenapadl i stojící stromy," uvedl.
KOMENTÁŘ: Jak zastavit AfD a Reform. Co takhle omezit migraci?
Pokud lesníci stromy napadené kůrovcem najdou, tak je pokácejí a vyvezou z lesa. Při jejich rychlém nalezení se v lese vytěží jen malá skupina stromů, nevznikne holina a les se může přirozeně obnovit.
Lesy ČR předpokládají, že objem vytěženého kůrovcového dřeva meziročně dál klesne. Loni Lesy ČR zpracovaly 555 000 metrů krychlových kůrovcem přímo napadeného dřeva a dalších asi 231 000 metrů krychlových použily na lapáky. Celková kůrovcová těžba tak činila 0,79 milionu metrů krychlových a meziročně byla nižší o 52 procent. Celková těžba dřeva loni činila 8,09 milionu metrů krychlových a letos má být na stejné úrovni.
Dosud největší kůrovcová kalamita v Česku vypukla v roce 2018. Na jejím vrcholu v roce 2020 státní podnik vytěžil přes 14 milionů metrů krychlových dřeva, z nichž 9,6 milionu metrů krychlových tvořila kůrovcová těžba. K normálnímu způsobu hospodaření po kůrovcové kalamitě se Lesy ČR vrátily v letech 2022 a 2023. Většinu ploch vytěžených v době kalamity se Lesům ČR již podařilo obnovit.