Nemáme žádný konflikt, řekl Babiš po návštěvě Hradu. Na řešení střetu zájmů není správný čas, sdělil
VZNIKAJÍCÍ VLÁDA
Řeším to a bude to v souladu s názorem soudů. Tato slova pronesl předseda hnutí ANO Andrej Babiš po více než hodinovém jednání na Pražském hradě s prezidentem Petrem Pavlem, konkrétní řešení střetu zájmů nepředstavil. Právě vlastnictví koncernu Agrofert je jedním z problémů při jmenování Babiše předsedou vlády. Hlava státu chtěla také okomentovat návrh programového prohlášení vlády, které vznikající koalice ANO, SPD a AUTO poslala do sídla nejvyššího ústavního činitele datovou schránkou.
„Vyměnili jsme si názory na komunikaci ohledně střetu zájmů,“ uvedl ke střetu zájmů krátce Babiš. „Bavili jsme se o tom, pan prezident má nějaký názor, mluvili jsme o nějakých usneseních nějakých orgánů. Nastuduji si to a pak se k tomu vyjádřím,“ řekl předseda ANO s tím, že hodlá vysvětlit řešení svého střetu zájmů prezidentovi. „Teď to vypadá tak, že pan prezident hlavně chce, abych to vysvětlil veřejnosti,“ doplnil expremiér a potenciální budoucí premiér bez dovětku, zda tak učiní. Babiš má několik možností, jak konflikt zájmů řešit, jak popsalo Echo v minulých dnech, například prodej či převod na děti, případně slepý fond. Není ovšem jasné, které preferuje.
„Pan prezident mi sdělil jeho názor na jednotlivé kapitoly a já jeho názor sdělím koaličním partnerům,“ řekl k návrhu programového prohlášení vlády. „Na sněmovním Bezpečnostním výboru jsme schválili naši strategii,“ doplnil Babiš s tím, že „nemá problém“ doplnit některé věci i do návrhu programového prohlášení. „Strategie definuje rizika, byť v prohlášení nejsou explicitně uvedena,“ doplnil šéf ANO. Prezident v minulých dnech kritizoval návrh programového prohlášení kvůli tomu, že mu v něm chybějí zmínky o mezinárodní a bezpečnostní situaci či o Rusku jako o bezpečnostní hrozbě.
„Nemáme žádný konflikt,“ uvedl na adresu hlavy státu Babiš. Nastavili si prý novou cestu komunikace, jak spolu budou hovořit napřímo, aby nedocházelo k žádným vzájemným překvapením. Babiš uvedl, že žádné další konkrétní termíny s Pavlem nedomlouval. Dnes Babiš na Hradě jmenování premiérem od prezidenta nezískal. „Jakmile se k tomu dostaneme, tak panu prezidentovi jména doručíme,“ zakončil Babiš s tím, že nyní řeší rozpočet.
Vláda v demisi na dnešním jednání opětovně poslala do Sněmovny návrh státního rozpočtu na rok 2026. Je identický s původním návrhem z konce září, schodek je 286 miliard korun. Po jednání kabinetu to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS). Vláda už jednou rozpočet předložila, po říjnových volbách se jím ale nově zvolení poslanci nemohli zabývat.
Hlava státu v pondělí uvedla, že je legitimní žádat po pravděpodobném budoucím premiérovi a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, aby veřejnosti vysvětlil, jakým způsobem střet zájmů vyřeší. Prezident ve svém vyjádření z počátku týdne zdůraznil, že tím, že má pravomoc jmenovat předsedu vlády, je také spoluzodpovědný za to, zda střet zájmů bude vyřešen. „Vnímám jako naprosto legitimní, aby Andrej Babiš, tak jako veřejně deklaroval, že ho vyřeší, tak nyní řekl, jak ho vyřeší,“ řekl Pavel. „Opakem řešení střetu zájmů není jen střet se zákonem, ale bavíme se též o tom, že z hlediska platné legislativy bude Agrofert dnem jmenování vyloučen ze všech dotací a soutěží. To je problém pro Agrofert, dokud bude Andrej Babiš jeho vlastníkem. Ale může to být také velký problém pro Českou republiku, protože pokud EU dospěje k závěru, že je ve střetu zájmů, tak to může znamenat omezení zdrojů pro ČR jako celek, a pak pocítíme to my všichni. Protože veškeré peníze z EU a není jich málo, budou předmětem pozdržení, nebo úplného zablokování,“ sdělil prezident.