„Byl jsem asi tak dva kroky od sebevraždy.“ Wollner o skandálu v ČT vydá knihu
WOLLNEROVA KNIHA
Na jaře se chystá bývalý šéfredaktor Reportérů ČT Marek Wollner vydat knihu s názvu Mňoukání koček. Odkazuje tím na skandál s bývalou podřízenou Markétou Dobiášovou. Reportérka ho tehdy obvinila z obtěžování a bossingu, za což ji nyní podle serveru Extra.cz žaluje. Svěřil se také, že kvůli šikaně na pracovišti a skandálu byl „asi dva kroky od sebevraždy“.
Novináře Marka Wollnera loni v listopadu obvinila reportérka a podřízená Markéta Dobiášová ze sexuálního obtěžování a bossingu. Nyní již bývalý generální ředitel České televize Petr Dvořák proto vytvořil interní vyšetřovací komisi, která vyslechla desítky zaměstnanců. „Zpráva neobsahuje informace, které by vedly k podezření, že by mohl být spáchán jakýkoliv trestný čin“ sdělil Dvořák Radě ČT výsledky vyšetřování. I přesto Wollner po vzájemné dohodě s vedením televizi opustil.
Případem se zabýval Dvořákův nástupce ve funkci Jan Souček. „Pokud jde o tým Reportérů ČT a Marka Wollnera, musím říci, že protokoly obsahují popisy situací, se kterými jsem se za 30 let své profesní dráhy v médiích nikdy nesetkal a které považuji za nepřijatelné,“ uvedl v říjnu generální ředitel ČT.
Dnes Wollner popisuje, jak pro něj situace po propuknutí skandálu byla velmi náročná. Aby ji dokázal lépe zpracovat, napsal knihu s názvem Mňoukání kočky a Dobiášovou zažaloval. „Pro mě byla kniha svým způsobem částečně terapií, ale i detektivkou. Podařilo se mi díky tomu udělat naprosto přesný obrázek o tom, co se stalo, jak se to stalo a proč se to stalo. Je to vlastně vztahová detektivka, kdy se musíte pokusit co nejpoctivěji odhadnout motivace různých lidí, kteří se proti vám postavili, a zároveň odhalit celý mechanismus toho, jak to proběhlo,“ sdělil eXtra.cz.
Novinář o své situaci napsal knihu
Wollner se svěřil, že na tom byl po psychické stránce opravdu špatně. „Pro mě ta situace byla strašně těžká. Uvědomil jsem si totiž, že někdo totálně přepsal moji identitu. Potřeboval jsem v té situaci pomoci, byl jsem na tom psychicky zle. První návštěvu jsem absolvoval u Radkina Honzáka. I když jsme spolu předtím nikdy nemluvili, tak jsem mu zavolal,“ vzpomíná. Lékař mu měl sdělit, že nejde o depresi, ale dlouhodobý a velice akutní stres s podobnými příznaky.
Bývalý redaktor později skončil v péči psychiatričky a užívá léky. „Odhalili mi, že mám úzkostnou depresi. 30 let jsem jako novinář dělal nejtěžší věci a myslel jsem si, že mě nikdy nic nezlomí. Trošku jsem podceňoval některé své stavy. Nakonec jsem zjistil, jaké to je, když člověk ztratí chuť k životu. Není to moc fajn, když se ráno probouzíte a víte, že zase bude další den, na který se vůbec netěšíte,“ vybavuje si Wollner.
„Dalo mi to pocit pokory“
Novinářova situace zašla tak daleko, že přemýšlel nad sebevraždou. „Lékaři to nepodceňovali. Chtěli mě mít pod kontrolou, protože jsem v sobě opravdu nosil hříšné myšlenky. Když vám vezmou to, co jste celý život budoval, těžko se z toho hledá cesta ven a smysl dál žít. Byl jsem kousek, asi tak dva kroky od nejhoršího způsobu řešení,“ přiznává Wollner s tím, že dokonce uvažoval nad způsobem provedení sebevraždy.
Wollner nakonec tento stav dokázal překonat. „Jsem rád, že jsem to zvládl, protože se mi otevřely jakési komůrky v duši, které člověka přivedou k zvláštní pokoře. Každému sebevětšímu frajerovi a jurovi se může stát, že padne na kolena. Já si to nemyslel, tak jsem byl malinko pyšnej a pýcha předchází pád. V tom smyslu mi to dalo pocit pokory nad tím, že v životě jsou situace a síly, které člověk prostě sám nezvládne,“ dodává.