Bývalý šéf FBI vyšetřován, údajně vyzval k atentátu na Trumpa
ATENTÁT NA TRUMPA
Americké tajné služby vyšetřují bývalého šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, který podle ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemové v nyní už smazaném příspěvku na sociálních sítích vyzval k atentátu na prezidenta Donalda Trumpa. Informují o tom média.
Comey na platformě Instagram zveřejnil fotografii uskupení mušlí ve tvaru číslic 86 a 47. Číslo 86 je slangový výraz, jehož definice zahrnuje sloveso "zbavit se" a v poslední době se používá jako výraz znamenající "zabít", uvádí slovník Merriam-Webster. Trump je 47. prezident USA.
Čísla jsou zjevným slangovým označením pro sesazení sedmačtyřicátého amerického prezidenta a objevují se na cedulích při protestech, na trikách a dalším zboží, napsal deník The Washington Post.
"Parádní formace mušlí na mé procházce po pláži," napsal Comey v popisku příspěvku.
"Zhrzený bývalý ředitel FBI James Comey právě vyzval k atentátu na prezidenta Spojených států Trumpa. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti a tajné služby tuto hrozbu vyšetřují a budou na ni náležitě reagovat," napsala Noemová na sociální síti X.
Disgraced former FBI Director James Comey just called for the assassination of @POTUS Trump.
— Secretary Kristi Noem (@Sec_Noem) May 15, 2025
DHS and Secret Service is investigating this threat and will respond appropriately.
Šéfka tajných služeb Tulsi Gabbardová v pořadu televize Fox News prohlásila, že Comey by podle ní kvůli příspěvku měl být ve vězení.
Comey později na instagramu uvedl, že na platformě sdílel fotografii mušlí, o kterých se domníval, že představují politický vzkaz. "Neuvědomil jsem si, že někteří lidé si tato čísla spojují s násilím. Nikdy mě to nenapadlo, ale jsem proti jakémukoli násilí, takže jsem příspěvek smazal," uvedl někdejší šéf FBI.
Funkci ředitele FBI Comey zastával v letech 2013 až 2017, přičemž jeho působení v úřadu bylo bouřlivé, připomíná web stanice BBC. Dohlížel na vyšetřování e-mailů někdejší demokratické kandidátky na prezidentský post Hillary Clintonové. V roli šéfky diplomacie Clintonová používala pro pracovní účely svůj soukromý e-mail.
Trump propustil Comeyho v roce 2017 v době, kdy tehdejší ředitel FBI vedl vyšetřování, které mělo zjistit, zda Trumpovi spolupracovníci koordinovali své kroky s Ruskem za účelem ovlivnění prezidentských voleb v roce 2016.
V roce 2019 byl Comey jedním z činitelů FBI, které Trump nařkl z vlastizrady. To je v USA zločin, za který hrozí trest smrti.