„Pražské Palermo“ a miliony v igelitkách. Koalice odmítla řešit Fialovu roli v kampeličce
KAUZA DRUŽSTEVNÍ ZÁLOŽNY
Opozice v čele s hnutím ANO v úterý několik hodin žádala, aby se sněmovna na plénu zabývala případem pochybné Podnikatelské družstevní záložny, kde měl před několika lety podíl i premiér Petr Fiala. Předseda vlády se podle ní stal symbolem praní špinavých peněz, především poté, co na povrch vyplynuly nové informace o dění v takzvané kampeličce. Koalice se ale podle očekávání svými hlasy postavila proti. Nad rámec hlasování se navíc politici ODS odmítli vyjádřit, a to i přes opětovné urgování.
Podle České národní banky záložna závažně pochybila při správě peněz, při hlášení podezřelých transakcí politicky exponovaných osob či prováděla obchody bez ekonomického smyslu, a proto jí ČNB nedávno odebrala licenci. Dění uvnitř kampeličky a podivné „vynášení peněz v taškách“ dále pospal server Seznam Zprávy.
Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová kvůli tomu ve sněmovně Fialu označila za „symbol pražského Palerma“ a požadovala, aby se zapojením Fialy do kampeličky zabývalo plénum. „Symbolem praní špinavých peněz, podivného financování politických stran, ztracených desítek milionů určených na zbraně pro Ukrajinu a stovek milionů v igelitkách je kampelička s názvem Podnikatelská družstevní záložna. Tento kampeličce byla letos odebrána licence ČNB z nejzávažnějšího možného důvodu – pro praní špinavých peněz,“ uvedla Schillerová na počátku schůze.
„Je-li symbolem praní špinavých peněz tato kampelička, zeptám se kdo je symbolem této kampeličky? Ano všichni to velmi dobře víte. Symbolem této kampeličky pražského Palerma je předseda ODS a toho času i předseda vlády ČR. Symbolem této kampeličky je Petr Fiala,“ podotkla dále před poslanci exministryně financí.
V tom ji podpořil i předseda nyní už opozičního poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Navrhoval rovněž přednostní projednání některých protikorupčních zákonů. „Piráti nebudou kapitulovat před tématem korupce a před pocitem, že nemůžeme nic změnit,“ řekl Michálek.
ODS mlčí
V záložně měl od června 2015 do listopadu 2020 vklad, a tedy i podíl, předseda vlády a ODS. Premiér už v minulosti odmítl, že by dělal něco špatného, teď ale Fiala na dotaz redakce dosud neodpověděl. Krátké vyjádření poskytla pouze mluvčí Úřadu vlády.
„Informace, které se snaží manipulativně zneužívat opozice, nijak nesouvisí s předsedou vlády Petrem Fialou a nejde tedy ani o žádnou kauzu. Jak už jsme uvedli Seznamu, pan premiér nemá žádnou pravomoc ani kompetenci prověřovat finanční operace kohokoli. Pokud by se někdo z jeho okolí dopustil nezákonného jednání, bude to samozřejmě řešit, nic takového se ale v tuto chvíli neděje,“ zní celá citace Lucie Michut Ješátkové.
Proč se nechtějí ke kauze vyjádřit, neodpověděli však ani další politici ODS. Dotazy obdržel šéf poslanců občanských demokratů Marek Benda i místopředsedkyně Eva Decroix, stejné dostali ministr dopravy Martin Kupka i místopředseda sněmovny Jan Skopeček nebo přímo mluvčí ODS.
Neprůhledné transakce
Opozice upozorňovala, že ČNB v minulých dnech odebrala kampeličce po osmiměsíčním šetření licenci, když její kontrola odhalila závažné nedostatky včetně porušování zákonných povinností týkajících se prevence legalizace výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.
Premiér Petr Fiala měl zhruba milionový účet a tedy i podíl v této kampeličce v letech 2015-2020. Fiala tuto skutečnost ve svém majetkovém oznámení neuvedl. Když to vyšlo najevo Fiala sdělil, že se jednalo z jeho strany o opomenutí, jelikož si neuvědomil, že vklad (950 000 korun na účtu záložny) znamená zároveň podíl v záložně.
ČNB ve své zprávě uvádí, že v kampeličce se prováděly obchody se směnkami v řádu milionů korun, a to aniž by k tomu byl ekonomický důvod. Některé transakce probíhaly s vazbou na Panamskou republiku a to přes to, že sama záložna vyhodnotila tuto zemi jako rizikovou.
Centrální banka například kampeličce vytkla, že nepřistupovala řádně ke kontrole transakcí podle zákona zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Zpráva ČNB uvádí, že u 18 členů kampeličky našla závažná pochybení v tomto směru a jedna z těchto osob je politicky exponována osoba. Na tu se vztahují dodatečné kontroly, které kampelička neprovedla.
Podle serveru Seznam Zprávy je politicky exponovanou osobou poradce premiéra pro zdravotnictví a lékař IKEMu Ivan Netuka. Mezi osobami, které posílali peníze přes kampeličku, má být také další Fialův poradce Miloš Růžička. Server má také vyjádření Pavla Wursta, že některé transakce se prováděly pomocí kufrů plných hotovosti. Wurst je bratranec Kamil Bahbouha, který se pohyboval ve vedení kampeličky. Server upozorňuje, že oba muži jsou dlouhodobě ve sporu.
V souvislosti s Ukrajinou narážela Schillerová na zjištění Echa24 ze začátku minulého roku. Ukrajinská tajná služba SBU tehdy obvinila skupinu pěti osob ze zpronevěry více než 900 milionů korun určených na nákup munice pro armádu. Stopy vedly vyšetřovatele i do Česka. Část peněz totiž byla následně vybrána z účtu vedeného v PDZ. Kampelička uvedla, že šetření považuje za nespravedlivé a zvažuje dovolání.