Platy žalobců a soudců přerostly politiky o desítky tisíc. Vláda prý vrací „sociální spravedlnost“
SNIŽOVÁNÍ PLATŮ
Vláda Petra Fialy se chystá sáhnout na platy ústavních činitelů. Tentokrát ovšem nejen politiků, ale také soudců, nebo státních zástupců, jejichž platy v poslední době významně přerostly odměny pro zákonodárce i ministry. Podle dat, která si zpracoval deník Echo24 je to běžně o desítky tisíc korun měsíčně. Kabinet to teď hodlá změnit. Argumentuje především nutností solidarity s občany, současně chce ale u nůžek mezi justicí a politiky nastolit „sociální spraveldnost“.
Návrh by se podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) měl objevit v příštím balíčku úspor. Zatím není jasné, o kolik by se platy měly snížit, jeden pirátský návrh nicméně počítá se 4 procenty, což by státu mělo momentálně pomoci ušetřit půl miliardy korun.
Platy v této sféře letos po nedávném snížení pro politiky opět vzrostly. Například soudci okresního soudu mají letos pobírat o 11 300 až 19 400 korun víc než vloni. Z dat projektu „Platy úředníků“, za kterými stojí nezisková organizace Hlídač státu, pak vyplývá, že si v zásadě všichni polepšili minimálně o deset tisíc, spíše však o desetitisíce.
Srovnání_platů_představitelů_státní_moci_leden_2022_-_únor_2022_-_leden_2023 by Jan Hrdlička on Scribd
Kupříkladu poslanci brali v lednu 2022 96 300 korun měsíčně, v únoru pak po snížení 90 800 korun. Od letoška pak ovšem 102 400 korun. Ministr v témž čase vydělával nejdříve 183 700 korun, pak na čas 173 200 korun a nyní 195 300 korun.V porovnání s tím srovnatelně jako členové vlády berou už řadoví soudci vrchních soudů – v lednu 2022 179 800 korun, po snížení 169 500 korun a letos pak 191 100. Na vyšších pozicích pak u soudců platy šplhají přes 200 i 300 tisíc.
Vezmeme-li si pak podobný modelový příklad státního zástupce Vrchního státního zastupitelství, ten dříve vydělával 161 800 korun měsíčně, poté přechodně 152 600 korun a posléze 172 000 korun. U výše postavených žalobců platy skáčou přes 250 tisíc. Takový předseda Ústavního soudu pak má plat srovnatelný s prezidentem republiky.
Narovnáme sociální nespravedlnost, hlásá vláda
A právě na justici se hodlá vláda zaměřit. Dopady na rozpočet mají podle Blažka spíš než platy 200 poslanců a 81 senátorů odměny dalších ústavních činitelů. „Státních zástupců je 1300 a soudců 3000 a tam jsou platy vyšší než dneska u politiků. Budeme se bavit, jestli systém narovnáme, jak ve smyslu sociální spravedlnosti nejenom u politiků (...) a současně, aby byl systém únosný,“ uvedl ministr spravedlnosti.
Navrhnout snížení základu pro jejich výpočet chtějí podle předsedy jejich sněmovního klubu Jakuba Michálka také Piráti. Změna, která by se týkala jen poslanců a senátorů, soudců jen u budoucího růstu, by podle něj měla platit do července, přinést má až 500 milionů korun.
„Úsporný balíček a důchodová reforma budou mít dopady na všechny občany. Politici, soudci a manažeři firem provázaných se státem mají být solidární a na úsporách se podílet také. Náš návrh je, aby od 1. července došlo ke snížení platů poslanců, senátorů a dalších ústavních činitelů o čtyři procenta,“ uvedl.
„Ministři nesou největší odpovědnost a mají nyní nižší platy než třeba vysoce postavení soudci. Nechceme tuto nerovnost dále prohlubovat. U soudců samotných pak navrhujeme pouze to, aby se jim o čtyři procentní body snížil budoucí růst platů,“ doplnil.
Svobodné rozhodnutí politiků, říkají soudci
Předseda Soudcovské unie Libor Vávra politická prohlášení zatím příliš komentovat nechtěl, podle něj unie očekává, že justice bude k případnému řešení přizvána. „Pak budeme trvat na tom, aby byly dodrženy nálezy Ústavního soudu,“ řekl deníku Echo24.
ÚS v minulosti opakovaně formuloval názor, že materiální zabezpečení patří ke garancím soudcovské nezávislosti. Vláda nemůže s platy soudců zacházet zcela volně a podle aktuálních rozpočtových potřeb. Na druhou stranu některé zásahy do platů soud uznal jako možné a důvodné, například po ničivých povodních.
Vávra ale odmítl, že by soudci měli nějaké výhody. „To bylo svobodné rozhodnutí politiků, kteří si oproti zbytku ústavních činitelů svobodně snížili platy. Chápu, že to gesto před časem udělali, ale ta situace nevznikla tak, že bychom měli nějaké extrabuřty,“ dodal. Žalobci se pak podle vedoucího metodického oddělení Nejvyššího státního zastupitelství Tomáše Foldyny nechtěli vyjadřovat vůbec.
Po snížení v roce 2021 se od ledna 2022 platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Další novela je však od února 2022 opět snížila. U soudců tak základna klesla ze 106 986 korun na 100 872 korun. Vláda očekávala, že díky tomu ušetří 600 milionů korun. Letos jsou platy opět vyšší, počítají se podle normálního mechanismu.