Babišův žid Soros

KOMENTÁŘ

Babišův žid Soros
Síla Sorose je v tom, že jeho zájem vytvářet spřízněné názorové skupiny je dlouhodobý a obrací se na většinu postkomunistických zemí. A pak je tam ještě jedna přitěžující okolnost - je žid, píše Bohumil Pečinka. Foto: Shutterstock
1
Komentáře
Bohumil Pečinka
Sdílet:

Hlavní zprávy

Zlo není duševní choroba

KOMENTÁŘ

David K., který koncem minulého roku vraždil na pražské filozofické fakultě a v Klánovicích, nezabíjel z ideologických motivů a nebyl nějakým způsobem ...

00:07

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

Babišova blízká spolupracovnice Aneta Zicklerová se na sociálních sítích odbrzdila. Se svým šéfem zveřejnila na Facebooku náhledovou fotku odkazující na pořad Jany Bobošíkové. Je na něm šťastná rodina premiéra Petra Fialy, včetně všech jeho dětí. V pravém dolním rohu se na ně potutelně usmívá americký finančník a filantrop George Soros.

S motivem velkého žida v pozadí všech dějů pracuje propaganda různých zemí staletí. Velmi intenzivně ho v politice využívá v posledním čtvrtstoletí hlavně maďarský premiér Viktor Orbán. Před volbami jsou na billboardech velké obličeje Sorose jako symbolu údajně rozkladného působení židovského živlu v Maďarsku.

 

Pochopitelně že George Soros má svou agendu, která řadu lidí dráždí. Od pádu komunismu se ve středoevropských zemích snaží podporovat levicově liberální síly, ať už sponzorováním knih, nebo konferencí. Vytvořil také Středoevropskou univerzitu, z níž vzešly progresivně levicové elity. To je fakt.

Stejně jako je fakt, že se pohybuje na otevřeném názorovém hřišti, kde spolu soupeří jiné soukromé univerzity a jiní sponzoři, kteří podporují názorově odlišné myšlenkové proudy. Síla Sorose je v tom, že jeho zájem vytvářet spřízněné názorové skupiny je dlouhodobý a obrací se na většinu postkomunistických zemí. A pak je tam ještě jedna přitěžující okolnost – je žid.

Tohle je nevyslovené, ale zřetelné poselství, které tu otevřeně, tu podprahově vysílají nacionální populisté jak v Maďarsku, tak na Slovensku. No a Andrej Babiš celý svůj politický život opisuje právě od těchto zemí. Ať už jde o název jeho hnutí, nebo o různá sociální opatření či jeho novou národněkonzervativní rétoriku. Tentokrát se moc netrefil.

Česká populace trpí různými fobiemi, ale kromě okrajových proudů společnosti v ní naštěstí chybí antisemitismus. Těžko to však říkat člověku, který je kulturně vykořeněný a neví, jaké zemi s jakou kulturou tu dlouhá léta vládl.

Neví to ani jeho blízká spolupracovnice Zicklerová, která žila v rodině aktivně působící ve straně Řád národa, která sídlila v pražské vile patřící ruskému velvyslanectví. Babišův obrat v posledním roce k národněkonzervativním tónům, nadbíhání ruským zájmům a nahnědlému okraji společnosti má dost možná tyto zdroje. Právě v tomto, a ne jiném českém názorovém prostředí může být finančník židovského původu Soros hrozbou.

Mimochodem, Soros se na obrázek s rodinou premiéra dostal tak, že Fialův syn vystoupil v Budapešti na jakési konferenci, kde prohlásil, že Soros v osmdesátých letech přispíval do nadace, která do Prahy a Brna posílala různé evropské filozofy v rámci tzv. Podzemní univerzity. Jeden z mnoha byl i nedávno zesnulý Roger Scruton. Zbytek pořadu Bobošíkové je už jenom o publikačních aktivitách Fialovy rodiny. Přesto se na náhledové fotce objevil právě Soros.

Říká se tomu virtue signalling. Jinak řečeno, Babišův signál pro dezoláty s vyvinutým smyslem pro konspirace – jsem jeden z vás a vím jako vy, že svět ovládají, však víte…

×

Podobné články