Zákeřná osteoporóza. Každá druhá starší žena utrpí zlomeninu bez úrazu
ŘÍDNUTÍ KOSTÍ
Lékaři odhalili řídnutí kostí, které může vést ke zlomeninám, u jedné z pěti vyšetřených žen. Informovala o tom Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Za 16 měsíců lékaři otestovali 230 000 jejích klientů, většinou žen nad 65 let, z nich 166 000 by mělo podstoupit vyšetření speciálním přístrojem, takzvaným denzitometrem. Počet nemocných v Česku se odhaduje na 750 000, riziko roste s věkem. Jako prevenci lékaři doporučují pohyb, dostatek vápníku ve stravě a ve vyšším věku doplňovat vitamin D.
Řídnutí kostí neboli osteoporóza se nejčastěji projeví zlomeninou bez úrazu, například krčku kyčelní kosti, obratle nebo zápěstí. Utrpí ji za svého života každá druhá žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let. Podle náměstka VZP Jana Bodnára má léčba těchto zranění, kterým je možné předejít, obrovské finanční dopady.
VZP i další zdravotní pojišťovny proto v posledních letech podporují preventivní vyšetření, zejména žen seniorek. „Záchyt osteoporózy se tak v cílové populaci už dnes automaticky provádí jako součást preventivní prohlídky jak u praktiků, tak gynekologů,“ doplnil Bodnár.
Praktický lékař vyplní s pacientem dotazník, kde se kromě výšky, věku, váhy nebo pohlaví, ptá také na dřívější zlomeniny vlastní nebo rodičů. Pokud vyhodnocení ukáže u pacienta vyšší riziko, je třeba vyšetření denzitometrem. „ČR dlouhodobě ve srovnání s ostatními zeměmi v počtu denzitometrů zaostávala,“ řekl náměstek.
Dostupnost vyšetření se ale podle odborníků zlepšila. Podle místopředsedy Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Richarda Piknera před dvěma lety přístroj na bázi rentgenového záření chyběl ve dvou třetinách okresů, dnes v pěti okresech. Na milion obyvatel je jich v Česku 21, průměr EU je 16. Nejčastěji je mají oddělení radiologie (25 procent), v ordinacích gynekologů (22 procent) nebo praktických lékařů (16 procent).
Základní léčbou je doplňování vápníku a vitaminu D. Pokud je postižení vážnější, předepisuje lékař hormonální léčbu nebo speciální léky. Nemoc se vyskytuje výrazně častěji u žen. Z mužů šedesátníků jí trpí asi 11 procent, u žen stejného věku 19 procent. V 80 letech věku postihuje osteoporóza přes 40 procent žen a 15 procent mužů, devadesátiletých žen dvě třetiny a mužů 40 procent.