Začíná boj o „zbytky“ Ukrajiny. Z polského ministerstva je zájem převzít přístav v Oděse
POVÁLEČNÁ UKRAJINA
"Hra o minerály" pokračuje a Spojené státy tvrdě tlačí na Ukrajinu, aby mohly hospodářsky využívat její v podstatě veškeré nerostné zásoby, energetiku a infrastrukturu, a na další země, které pomáhají Kyjevu v boji s Ruskem, zřejmě s výjimkou Británie, toho moc "nezbývá". Psali jsme o tom například zde. O "své" se přihlásila nedávno Francie, kdy Emmanuel Macron navrhl podobnou dohodu o minerálech mezi Ukrajinou a Evropou, která by nahradila právě Spojené státy. Ve čtvrtek se nečekaně rázně ozval hlas z Polska. Podle státního tajemníka ministra zemědělství Michała Kołodziejczaka by Polsko mělo zvážit nákup nebo pronájem přístavu v ukrajinské Oděse, aby získalo přístup k Černému moři a mohlo odtud vyvážet své a evropské obilí, a také by si mělo dlouhodobě pronajmout ukrajinskou zemědělskou půdu.
S tímto, možná překvapivým návrhem, přišel Kołodziejczak během rozhovoru v pořadu Gość Wydarzeń (Host Událostí) v televizi Polsat. Podle něj by tento krok nejen posílil ekonomické zájmy Polska, ale také přispěl k rozvoji obchodu v regionu.
Wiceminister @EKOlodziejczak_: Polska powinna kupić lub wydzierżawić port w ukraińskiej Odessie, aby zapewnić dostęp do Morza Czarnego, by eksportować tamtędy nasze oraz europejskie zbożehttps://t.co/Re3jd9cAli
— PolsatNews.pl (@PolsatNewsPL) April 3, 2025
Kołodziejczak, který je šéfem menší vládní levicové agrární strany AGROunia, prohlásil, že Polsko potřebuje jasnou vizi svých vztahů s Ukrajinou, v souvislosti s jejím potenciálním vstupem do Evropské unie. "Do této chvíle jsem od nikoho neslyšel konkrétní návrh. Proč v Polsku nemluvíme o tom, abychom jednali s Ukrajinci o pronájmu, třeba na 50 let, nebo dokonce o koupi pobřeží, kde by Poláci mohli mít svůj obilní přístav?" řekl státní tajemník. Jako ideální lokalitu vidí právě Oděsu, která by podle něj mohla sloužit jako vývozní centrum pro polské a evropské obilí. Podle zpráv, které se objevují ohledně jednání o americko-ukrajinské dohodě o minerálech, Američané požadují i přístavy. Poté, co ale Rusové obsadili Krym a velkou část černomořského pobřeží Ukrajiny, zůstaly Kyjevu jen námořní přístavy Černomorsk, Južnyj a právě Oděsa.
Kołodziejczak argumentoval, že přístup k Černému moři by Polsku přinesl značné ekonomické výhody. „Průměrná cena tuny pšenice je tam o 100 zlotých více a při nižších nákladech na dopravu do afrických států,“ vysvětlil Kołodziejczak v rozhovoru. Podle něj by tento krok mohl zvýšit konkurenceschopnost polského zemědělství na globálním trhu.
Kromě přístavu navrhl státní tajemník také další související plán a to pronájem půl milionu hektarů ukrajinské půdy pro polské zemědělské společnosti. Tímto způsobem by podle něj Polsko mohlo lépe prosazovat své zájmy v případě vstupu Ukrajiny do EU. „Bojím se vstupu Ukrajiny do Unie, protože nevíme, co bude dál,“ přiznal Kołodziejczak a dodal, že takové kroky by měly být pečlivě promyšleny a předloženy jako podmínky pro budoucí spolupráci.
Návrh vyvolal otázky, zda náměstek ministra zemědělství nepřesahuje své pravomoci a nezasahuje do oblasti zahraniční politiky, která spadá pod ministerstvo zahraničních věcí. Kołodziejczak na tuto kritiku reagoval s humorem. "Pozdravuji ministra (zahraničí Radka) Sikorského. Tyto myšlenky by měly být prezentovány v zahraničí jako naše podmínky a potřeby, abychom chránili polské zemědělství," uvedl.
Státní tajemník také navrhl, aby se pronájmem půdy zabývalo Národní středisko pro podporu zemědělství (KOWR) a exportem obilí přes Černé moře Národní potravinářská skupina (KGS).
Kołodziejczakovy návrhy přicházejí v době, kdy se Polsko připravuje na možné změny ve vztazích s Ukrajinou, včetně jejího možného vstupu do EU. Viceministr varoval před nekontrolovanými investicemi Ukrajinců v Polsku a jako příklad uvedl případ ukrajinské společnosti, která koupila polskou firmu Kalfrost, propustila zaměstnance a prodala zařízení. „Musíme dělat to, co dělali Němci před vstupem Polska do EU – chránit své zájmy,“ zdůraznil Kołodziejczak.