Čínské stíhačky porazily francouzské. Jejich sestřel dopadá i na Evropu
BITVA NAD KAŠMÍREM
Patrně největší letecká bitva od druhé světové války, která na začátku tohoto měsíce proběhla nad Kašmírem, by mohla mít mnohem širší důsledky a to i na druhé straně světa. Při střetu došlo pravděpodobně i k sestřelu až tří indických stíhaček francouzské značky Rafale. Řadu odborníků úspěch čínských stíhaček v pákistánských silách překvapil. Ale důsledky by mohly být mnohem širší. Francouzské firmě v minulých dnech výrazně poklesly akcie, navíc nehoda přichází krátce po prodeji 26 stíhaček Rafale právě Indii.
Jedna z největších leteckých bitev od druhé světové války se odehrála v oblasti Kašmíru 7. května. Při střetu několika desítek letadel odešla jako poražená Indie. Ta sice ještě počet sestřelených letadel nekomentovala, ale velitel jejího letectva na dotaz ohledně počtu ztrát uvedl, že při vojenských střetech se ztráty očekávají, je tedy pravděpodobné, že k sestřelům skutečně došlo.
Podle Pákistánu přišla Indie při střetech o pět letadel, mělo by se jednat o tři moderní stíhačky Rafale a také stíhačku Sukhoi SU-30 MKI a jeden Mig-29. Média si také všímají, že i přes velké množství stíhaček zapojených do bitvy se pravděpodobně nejednalo o blízkou manévrovací bitvu. K sestřelům pravděpodobně došlo pomocí raket středního doletu a boje bez vizuálního dosahu.
A právě v této oblasti se pravděpodbně ukázal rozdíl mezi francouzskými střelami MICA s doletem kolem 60 kilometrů a čínskými , které mají dolet až 300 km, v případě Pákistánu může mít exportní verze snížený dostřel na 145 km. Klíčová je však rychlost. Je možné, že úspěch v souboji Pákistánu přinesla rychlost střely, která má dosahovat rychlosti až Mach 5, tedy pětinásobku rychlosti zvuku.
A trhy na incident z konce týdne již po víkendové odmlce zareagovaly. Akcie francouzského výrobce stíhaček Rafale Dassault Aviation SA klesly o více jak 7 %. Podobně klesly akcie výrobce raket MICA společnosti Leonardo o 2 %.