Volby pod tuhou kontrolou. Bělorusové hlasovali poprvé od potlačení protestů
BĚLORUSKÉ VOLBY
Bělorusové dnes hlasovali v parlamentních a místních volbách a zároveň v prvních volbách od potlačení rozsáhlých protestů v roce 2020. Hlasování se odehrávalo pod přísným dohledem úřadů a podle AFP bylo jeho cílem upevnit moc autoritářského vládce Alexendra Lukašenka, který dnes oznámil svou kandidaturu v prezidentských volbách 2025. Opozice hlasování nazvala „nesmyslnou fraškou“ a vyzvala k jeho bojkotu. USA volby označily za zinscenované. První výsledky hodlá ústřední volební komise oznámit kolem dnešní půlnoci SEČ.
Z dnešních voleb má vzejít 110 poslanců parlamentu a 12.514 místních zastupitelů. Opozice nebyla do voleb připuštěna, většina kandidátů pochází z povolených stran, které podporují Lukašenkovu politiku.
Úřady přijaly všechna opatření, aby nepřipustily zopakování situace po prezidentských volbách 2020, uvedl generální tajemník postsovětského Společenství nezávislých států Sergej Lebeděv, který vede misi pozorovatelů z tohoto spolku, ovládaného Moskvou. Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě nebyli pozváni.
Opoziční portál Zerkalo.io podotkl, že nezávisle ověřit jakákoli tvrzení ústřední volební komise tak není možné. Poslední běloruské volby v roce 2020 podle nezávislých pozorovatelů, Západu a velké části běloruské veřejnosti provázely rozsáhlé podvody kryté komisí a panuje podezření, že jen díky nim dokázal Lukašenko obhájit mandát.
Na pořádek v každé volební místnosti dnes dohlížela policie, která pro volby vytvořila skupiny rychlé reakce, napsal na svém webu list Komsomolskaja pravda v běloruském vydání.
„Volby probíhaly v ovzduší strachu, v němž nemůže být volební proces nazýván demokratickým,“ reagoval podle Reuters na zprávy o průběhu hlasování mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller.
Lukašenko při dnešním hlasování řekl novinářům, že bude opět kandidovat v prezidentských volbách v příštím roce. „Půjdu, půjdu, půjdu (kandidovat). Vzkažte jim (opozičníkům v emigraci), že půjdu!“ prohlásil podle státní agentury BelTA tento devětašedesátiletý vůdce.
Lukašenko, který bývalé sovětské republice vládne už bezmála tři desetiletí, také prohlásil, že Západ chtěl využít hlasování k destabilizaci běloruské společnosti a svržení režimu. Běloruskou opozici pak nařkl, že se prý plánuje zmocnit části země, kam by následně vstoupila vojska Severoatlantická aliance. Žádné důkazy pro svá tvrzení ale nepředložil. Bělorusko bude vždy spojencem Ruska a společně budou s to vzdorovat jakémukoliv nepříteli, ujistil také novináře běloruský vůdce.
Volební místnosti se zavřely ve 20:00 místního času (18:00 SEČ). Podle tvrzení ústřední volební komise volební účast dosáhla dvě hodiny před koncem hlasování 70,29 procenta.
Po prezidentských volbách v srpnu 2020, jejichž vítězem úřady opět vyhlásily Lukašenka a opozice a Západ jejich výsledky odmítly uznat, se v zemi na několik měsíců zdvihla nevídaná vlna protestů proti zfalšování voleb. Statisíce lidí vyšly do ulic, ale Lukašenko s podporou Moskvy protesty potlačil. Asi 35.000 lidí pořádkové síly zadržely, tisíce z nich zbili v policejních celách, stovky nezávislých médií a nevládních organizací byly zakázány. V zemi je podle nevládní organizace na ochranu lidských práv více než 1400 politických vězňů. Vůdci protestů byli buď uvězněni, anebo donuceni k emigraci.
Nynější hlasování lze pokládat za test před prezidentskými volbami, které se mají konat příští rok. Režim si ověřuje nové technologie a nové mechanismy vyloučení nezávislých kandidátů a pozorovatelů, což má zaručit, že změna prostřednictvím voleb je vyloučena, napsala agentura APA v předvečer voleb.