Babiš chce uznávání protilátek na covid. „Dcera jich má dost, proto není očkovaná“
UZNÁVÁNÍ PROTILÁTEK
Negativní test, potvrzení o prodělané nemoci nebo dvě dávky očkování proti covidu-19. Alespoň jednu z možností musí splňovat každý, kdo chce v Česku do restaurace, ke kadeřníkovi nebo třeba do kina. Jinak se vystavuje riziku postihu ze strany policie či hygieny. Premiér Andrej Babiš (ANO) nyní zmínil další možnost, jak by lidé mohli prokázat bezinfekčnost. Podobně jako třeba v Rakousku by jí mohly být protilátkové testy. Lidé s dostatkem protilátek by podle něj měli být zohledněni. Sám řekl, že jeho dcera má dost protilátek, a proto se ještě nenechala očkovat.
Premiér Babiš v úterý v rozhovoru pro televizi CNN Prima News řekl, že chce, aby lidé s dostatkem naměřených protilátek byli považováni za bezinfekční, stejně jako očkovaní nebo testovaní. „To bychom měli dořešit už konečně. Říkal jsem panu ministrovi Vojtěchovi, aby ti naši experti konečně řekli – jak je to v Rakousku – že ty protilátky jsou imunita. To nás ještě čeká to rozhodnutí,“ řekl Babiš.
Babiš přiznal, že z důvodu vysokého množství protilátek se zatím nenechala očkovat jeho dcera Vivien, ačkoli sama nemocí vědomě neprošla. „Frederik se rozhodl, že se naočkuje, protože – jak říkají lidi, kteří chodí na Chodov – věčné testování je opruz. A Vivien má zatím vysoké protilátky,“ řekl premiér.
Babišova manželka Monika dříve řekla pro Blesk, že se její dcera pravidelně testovala, ale nikdy jí nevyšel pozitivní test. „Vivi by se nechala moc ráda naočkovat a je naštvaná, že zatím nemůže,“ prozradila Babišová. Protilátky má podle ní „šíleně vysoké“.
Vojtěch: O uznávání protilátek teď neuvažujeme
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se k této možnosti vyjádřil již na začátku července s tím, že ministerstvo v současné době o protilátkách jako o dalším předpokladu bezinfekčnosti neuvažuje. „Do doby, než bude shoda na ochranné hladině protilátek, bohužel nelze tyto zohlednit v opatřeních,“ prohlásil během sněmovních interpelací. Nález protilátek podle něho znamená jen to, že daný člověk covid-19 s největší pravděpodobností prodělal, ale nelze stanovit, kdy a ani zda je dostatečně chráněn. „Pokud bude odborné stanovisko na mezinárodní úrovni, budeme ho aplikovat. Není to věc, která je uzavřená,“ doplnil Vojtěch.
Jde o diskriminaci, potvrdil soud
Češi tak svou bezinfekčnost pomocí laboratorně prokázaných protilátek zatím stále prokázat nemohou. A to ani v situaci, kdy nedávný rozsudek Nejvyššího správního soudu potvrdil, že se jedná o diskriminaci. Podle názoru některých právníků budou mít lidé dokonce příležitost dostat od státu odškodnění za soudně prokázanou diskriminaci.
Podle odborníka na zdravotnické právo a kandidáta Pirátů na resort zdravotnictví Ondřeje Dostála však nemůže ministerstvo rozsudek přehlížet. „Bude jim to zase znovu zrušené. Verdikt Nejvyššího správního soudu je jasný a nemohou ho ignorovat. Mohou se s tím vypořádat tak, že uznají vyšší či nižší hodnoty protilátek. Nemohou ale říci, že Nejvyšší správní soud nějak rozhodl, ale my na to kašleme,“ řekl pro Echo24 Dostál.
Mezi země, které protilátky jako ochranu před onemocněním uznávají, patří kromě Rakouska i například Černá Hora.