Sunak v Anglii opět zakázal těžbu plynu z břidlic. Zvrátil tak rozhodnutí Trussové
FRAKOVÁNÍ V ANGLII
Nový britský premiér Rishi Sunak zvrátil rozhodnutí své předchůdkyně Liz Trussové a v Anglii znovu zavedl zákaz frakování, tedy hydraulického štěpení, které se využívá k těžbě plynu a ropy z břidlicových ložisek. Podle stanice BBC to dnes oznámil premiérův úřad v Downing Street.
Premiérův mluvčí oznámil, že Sunak znovu zavádí moratorium na frakování. Učinil tak po svých prvních interpelacích v Dolní sněmovně ve funkci premiéra. Na frakování se ve středu Sunaka ptala poslankyně za Zelené Caroline Lucasová.
Sunak uvedl, že stojí za manifestem, který Konzervativní strana vydala před volbami v roce 2019, a potvrdil, že jeho vláda naplní závazky z klimatické konference COP26 v Glasgow. V manifestu z roku 2019 stojí, že konzervativci nebudou frakování podporovat, „pokud se vědecky neprokáže, že může být provozováno bezpečně“. Bývalá premiérka Trussová zákaz frakování zrušila, aby posílila přísun zdrojů energií v Británii.
Hydraulické frakování se používá především ve Spojených státech k těžbě zemního plynu v břidličných horninách hluboko pod zemí. Při využití této metody se pumpuje voda s rozpuštěnými chemikáliemi do vrtu; tlak vody v podzemí rozbije horninu, z níž se tak uvolní plyn. Ekologičtí aktivisté ale varují, že tento způsob těžby ohrožuje zásoby podzemní vody nad ložisky plynu.