1 UKRADENÝ OBRAZ

Nález ukradeného obrazu Picassa v Rumunsku byl nejapný žert

NOVÉ

Témata: , ,

Nález obrazu Hlava harlekýna od Pabla Picassa, ukradeného před šesti lety z galerie Kunsthal v nizozemském Rotterdamu, byl zřejmě nejapný žert.

Podle agentury AP to na facebooku napsal nizozemský novinář Frank Westerman. „Dílo“ na základě anonymního tipu našla v Rumunsku spisovatelka rumunského původu Mira Feticuová.

Feticuová, která žije v Nizozemsku a o krádeži napsala knihu, odjela v doprovodu novináře Westermana do Rumunska, kde měla být podle poskytnuté informace Hlava harlekýna schovaná. Na uvedeném místě, pod kamenem u stromu, obraz skutečně našla a posléze odevzdala na nizozemském velvyslanectví.

Westerman nyní na sociální síti přiznal, že se nechali se spisovatelkou napálit. „Předpokládaného ztraceného Picassa tam dali dva belgičtí divadelníci,“ napsal novinář bez bližší identifikace vtipálků.

Předpokládaná malba slavného španělského malíře a sochaře v odhadované hodnotě kolem 800 000 eur (20,8 milionu Kč) byla nalezena v sobotu večer v župě Tulcea na jihovýchodě Rumunska. Někteří experti nad pravostí malby ale hned vyjádřili pochybnosti.

Obraz Hlava harlekýna, který Picasso namaloval v roce 1971, ukradla v říjnu 2012 z rotterdamské galerie skupina zlodějů z Rumunska. Spolu s ním odnesli i několik dalších děl od předních světových malířů, jako je Henri Matisse nebo Claude Monet. V následujícím roce byl kvůli tomu odsouzen šéf tohoto gangu a jeho komplicové, ukradená díla se zatím najít nepodařilo. Rumunští odborníci se domnívají, že nejméně tři z nich pachatelé spálili, aby zničili důkazy.

Matka šéfa gangu vyšetřovatelům řekla, že odcizené obrazy spálila doma v kamnech, aby ochránila svého syna. Později ale od této výpovědi ustoupila.


Čtěte dále: Na zdraví, myšáku! Mickey Mouse, milovaný i zatracovaný, je jen o 10 let mladší než naše republika

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.