Čečenec podezřelý z kastrace zajatce se sám udal FSB. „Uvědomili si, že to nejsem já“
PO STOPÁCH VÁLEČNÝCH ZLOČINŮ
Pátrání investigativních novinářů po „muži v kovbojském klobouku“ připomíná filmovou detektivku. Na konci července se na sociální síti Telegram šířila série děsivých videí, které zachycují kastraci a popravu ukrajinského válečného zajatce. Západní představitelé videa odsoudili a volají po spravedlnosti, zatímco ruská nacionalistická skupina žoldáků „Gruz 200, smrt Ukrajincům“ a proruští uživatelé záběry oslavují. Investigativní novináři z mezinárodního sdružení Bellingcat se po několika dnech pátrání dostali k možnému původci hrůzných činů z čečenského pluku Achmat. Podezřelému muži se dokonce dovolali. Všechno popřel. Rozhovor s ním byl však plný rozporů. Řekl v něm například, že se sám přihlásil tajné službě FSB. Ta prý obvinila Ukrajince.
Tým investigativců v minulosti prověřilo například pátrání po vojácích, kteří v roce 2014 sestřelili civilní let MH17 malajských aerolinií. V případě smrti ukrajinského zajatce se zaměřili na záběry, které neobsahují viditelné známky úprav a manipulace, píše server Bellingcat. Čečenec vystupuje v záběrech na trýznivých videích, ale odmítá účast na popravách a mučení. Podle ruské FSB jsou videa „nepravdivá“ a za zvěrstva jsou zodpovědní ukrajinští vojáci.
Viníky válečného zločinu odhalit jak investigativní novináři, tak představitelé armády nebo policie. Do pátrání po ruském vojákovi s kovbojským kloboukem se zapojili také jednotlivci. Žurnalisté z Bellingcatu potvrdili „autenticitu“ násilných videí s odvoláním na dostupné důkazy z otevřeného zdroje. „Pravost videí ale nelze ověřit čistě technickými prostředky z důvodu nízkého rozlišení videa a absence metadat,“ dodává web.
Investigativci se zaměřili na detaily z místa činu, uniformy a jejich doplňky. Podle vyšetřování se jedná o čečenské bojovníky polovojenské formace Achmat, kteří působili v Severodoněcku. Investigativci dokonce odkazují na několik ruských reportáží, kde se objevil muž v kovbojském klobouku, vojenské uniformě a s kovovým náramkem, jenž vystupoval také v násilných videích. Přímo na nich mu však nebylo vidět do tváře.
Late last month, a series of graphic videos surfaced online depicting an apparent war crime in Ukraine's Luhansk Region.
— Bellingcat (@bellingcat) August 5, 2022
The available open source imagery implicates members of a Chechen-led paramilitary group fighting with the Russian army.https://t.co/srTZE79er1
„Na popravčím videu je částečně vidět obličej údajného pachatele, ale tento snímek vzhledem ke špatné kvalitě nelze použít k identifikaci,“ uvádí Bellingcat s tím, že kovový náramek se zámkem nebo tmavý klobouk s ozdobným páskem je na obou videích téměř stejný.
„Několik vizuálních vodítek také naznačovalo, že mohly být natočeny poblíž a ve stejném časovém rámci jako vražedná videa,“ dodává Bellingcat s tím, že jedna lokace z reportáže se shoduje s exteriéry násilných videí. „V jednom místě reportáže kamera ukazuje místo, které je pouze 90 metrů vzdálené od místa popravy,“ uvádí investigativní web na podezřelé spojitosti mezi zpravodajci a záběry z mučení.
Na videu, které je zřejmě natočeno na mobilní telefon, lze vidět muže v ukrajinské uniformě svázaného a přitlačeného obličejem k zemi. Muž v uniformě ruské armády mluvící rusky, dupe zajatci po hlavě a rozřezává spodní prádlo nožem na krabice. V několika fázích odstraní kus masa, který, když je zvednutý před kameru, připomíná mužské genitálie. V pozadí je vidět bílý vůz označený znakem „Z“, který používá ruská armáda. Na stopě ruských válečných zločinců je také gruzínský pluk ostřelovačů, který také zná identitu vojáků. Více jsme o tom psali zde.
Rozhovor s podezřelým Čečencem
Žurnalisté z holandského webového portálu identitu ruského zločince znají a kontaktovali ho. představili se mu jako novináři. Čečenec přiznal, že byl nasazen jako člen skupiny Achmat v bojích na Ukrajině. Potvrdil také to, že ve zpravodajství vystupoval jako „muž v kovbojském klobouku“, ale účast na popravách a mučení zobrazené v násilných videích z areálu továrny Azot nepotvrdil. Novinářům také přiznal, že byl zadržen a vyslýchán Federální bezpečnostní službou (FSB) ve spojitosti se záběry z mučení.
Злили відео де українському військовому в полоні відрізають канцелярським ножем яйца
— Your Kotek Gganbu (@justkotekmeme) July 28, 2022
Ріже ось цей ліворуч в чорній шляпі
Може хтось знає що це за сюжет, треба знайти pic.twitter.com/1ygnaO4x8k
Čečenský bojovník také uvedl, že se do Ruska vrátil před „více než měsícem“. Ruští novináři mu údajně poslali ona násilná videa krátce poté, co byla široce zveřejněna s komentářem: „Podívejte se na to svinstvo, které se o vás natočilo“. Novináři ho vyzvali, ať učiní prohlášení u ruské tajné služby FSB. Ta „muže v kovbojském klobouku“ údajně považuje nevinného, propustila ho a videa označila jako „nepravdivá“. Důstojníci FSB dodali, že pachateli nebyli ruští, ale ukrajinsští vojáci.
„Důstojníci FSB mi řekli, že toto video našli ve vozidlech ukrajinských vojáků. Když jsem byl na FSB druhý den, uvědomili si, že to nejsem já, a vysvětlili mi, že to udělali sami ukrajinští vojáci, protože ten, koho mrzačili, znásilnil desetiletou dívku. Našli ho, potrestali a pak někdo našel toto video a dovedl je ke všem těm nesmyslům,“ řekl člen Achmatu s tím, že důstojníci FSB ho drželi dva dny ve vazbě.
Reportéři upozorňují na to, že rozhovor s „mužem v kovbojském klobouku“ je plný nesrovnalostí. Přestože muž ve videích vystupuje s dlouhou puškou, tak tvrdí, že nebyl voják. Údajně pouze doprovázel novináře, kteří natáčeli videa pro Achmat – ostatně v pěti z těchto videí vystupuje. Také uvedl, že nikdy neviděl bílý automobil s namalovaným písmenem Z, které figuruje jak ve videích z popravy, tak v záběrech ruských reportérů.
„Na záběrech z Azotu jsem stoprocentně já, ale to ostatní jsem neudělal. Nejsem schopný dělat taková zvěrstva, dokonce jsem ani nevystřelil ze zbraně, kterou mi dali,“ dušuje se Čečenec a uzavírá rozhovor s tím, že „tohle nezavání prací Achmatu“.