Pirát ukazoval volební lístek s kroužky, my jsme nepodváděli, říká senátor Hraba

JEDNÁNÍ STAN O VLÁDĚ

Pirát ukazoval volební lístek s kroužky, my jsme nepodváděli, říká senátor HrabaROZHOVOR
Senátor Zdeněk Hraba. Foto: STAN
1
Domov
Vojtěch Drbohlav
Sdílet:

Senátor Zdeněk Hraba (STAN), který se kriticky staví ke spolupráci s Piráty, znovu odmítl výsledky pirátské analýzy. Tvrdí, že Starostové Piráty během kampaně nepodváděli a poukazuje na to, že konkrétní kandidáty Pirátů podporovali i někteří pirátští politici. Hraba, který je místopředsedou senátní ústavní komise, v rozhovoru pro deník Echo24 také uvedl, že Senátu příští týden navrhne, aby si od Ústřední vojenské nemocnice vyžádal zprávu o zdravotním stavu prezidenta.

Co říkáte na analýzu, kterou si nechali zpracovat Piráti a říká, že Starostové v kampani Piráty podvedli tím, že mimo jiné dělali kroužkovací kampaň?

Já to musím odmítnout. My jsme jako STAN nepodváděli. To, co se v kampani v posledním měsíci událo, byl mikrotargeting, zacílování. Byla to dohodnutá věc, což i pirátská analýza uznává. Rozhodně odmítám, že by se jednalo o nějaké podvádění. Pokud někdo říkal, že má někdo jiný jeho důvěru, tak to rozhodně nebyli kandidáti, kterým by to zapovídala koaliční smlouva, ale byli to lidé, kteří se pohybují v politice, ať už na celostátní, krajské nebo obecní úrovni. Ale rozhodně musím odmítnout, že by se jednalo o nějaké podvádění.

Piráti namítají, že na podporu targetingu STAN byla vynaložena více než dvakrát vyšší částka než na Piráty, ačkoliv Piráti vložili do kampaně dvě třetiny celkových finančních prostředků. Navíc vám Piráti vyčítají, že předseda STAN Vít Rakušan podporoval a vyzýval ke kroužkování své asistentky. Přijde vám toto jako férová hra vůči Pirátům?

Zase musím odmítnout, že by to bylo nějak nefér. Koneckonců třeba pan europoslanec Peksa (Piráti) také zveřejnil hlasovací lístek s kroužky pro Pirátky. Samozřejmě, že někdo zveřejňoval lístky tak, jak by on volil, ale to nebylo žádné podvádění a v případě pana předsedy, to jak se později ukázalo podle čísel, to byl možná i risk, protože ze čtrnácti lídrů PirSTAN v krajích hned osm neuspělo díky kroužkování. Takže pokud podpořil, ani se tam neobjevilo slovo kroužkování, Báru Urbanovou, tak to nebylo nic proti koaliční smlouvě.

Tento týden jste Pirátům připomněl jejich dřívější výroky o “bílých páprdech inklinujících k fašismu” či k vyvlastňování bytů. Řekl jste, že byste si o těchto výrocích rád přečetl analýzu. Nakolik tyto pirátské výroky podle vás tuto koalici poškodily?

To by mě zajímalo, protože by to ta pirátská analýza určitě měla obsahovat také, pokud bude skutečně komplexní. Tak jak jsem mluvil s našimi voliči a registrovanými příznivci, to jejich rozhodování výrazně ovlivnilo, prostě se neztotožňovali s těmito výroky a vadily jim. Když jsem se bavil s voliči, tak říkali: „Dobrá, my volební lístek PirSTANu hodíme, ale budeme kroužkovat Starosty, protože ty pirátské výroky nás děsí.” Tak jsem se s tím setkával já.

Ve čtvrtek jste v rámci Starostů jednali o možném vstupu do vlády. Jak toto jednání dopadlo?

Celostátní výbor odsouhlasil koaliční smlouvu tak, jak je navržena, to znamená sedm míst pro koalici PirSTAN, s tím že budou vedena další jednání, pravděpodobně příští týden.

Jaká byla atmosféra na tom jednání?

Připojil jsem se pouze vzdáleně a ještě pouze na část, na celém jsem bohužel být nemohl. Ale atmosféra mi nepřišla nijak divoká nebo válečná.

Padaly tam nějaké výtky či výhrady vůči Pirátům v návaznosti na dění a výroky v posledních dnech?

Byl jsem až na samotném závěru a tam jsem žádné výtky nezaznamenal.

V minulosti jste prohlásil, že i jedno ministerstvo pro Piráty je vzhledem k výsledkům voleb dost. Stojíte si za tím?

Určitě to je možná vyjednávací pozice, která vychází z voličských preferencí. Je to jeden pohled na věc a za tím pohledem si stojím, že takhle se volby rozhodně interpretovat dají.

Pojďme ještě k prezidentu Zemanovi. Nemocnice jej přeložila ve čtvrtek na standardní lůžko, nesmí za ním ale návštěvy, a to ani premiér Andrej Babiš (ANO) a kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS). Pokud by taková situace, kdy se prezident nemůže setkávat s klíčovými osobami přetrvávala i v dalších dnech, bylo by podle vás na místě aktivování článku 66 Ústavy, a tím přenesení některých pravomocí prezidenta na předsedy vlády a sněmovny?

Já půjdu na komisi pro Ústavu s návrhem, že bychom doporučovali Senátu vyžádat si ještě lékařskou zprávu podle Zákona o specifických zdravotnických službách, tedy s parametry, které tento zákon uvádí. V podstatě, když to zjednoduším, zda Ústřední vojenská nemocnice trvá na svých závěrech z 18. října, kdy naprosto jednoznačně mluvila o tom, že prezident v dalších týdnech nebude schopen vykonávat svůj úřad. Ale protože pan prezident jedná, koná a začíná být aktivní, tak samozřejmě je fér si ověřit tu zprávu a pokud bude stanovisko Ústřední vojenské nemocnice, že pan prezident může pracovat alespoň třeba v podobě nějakého podepisování listin z lůžka, tak v tom případě si myslím, že není problém a není potřeba vyžadovat zprávu.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články