„OSN v Praze“: Hlavní město hostí stovky delegátů studentské konference
Studentská konference
Debatu po vzoru Rady bezpečnosti Organizace spojených národů (OSN) i fungování Mezinárodního soudního dvoru si vyzkouší účastníci konference PORGMUN pořádané studenty pražského gymnázia Nový PORG a PORG Libeň. Čtyřdenní akce, kterou mladí delegáti zahájili ve čtvrtek zasedáním v budově magistrátu hlavního města, simuluje činnost OSN a stovky tuzemských i zahraničních studentů budou v jejím průběhu diskutovat o globálních problémech.
Hlavním tématem prvního dne konference vedeného výhradně v angličtině byla důležitost role mezinárodních organizací v úsilí o mír a pořádek ve světě. Projevy řečníků obsahovaly všudypřítomnou výzvu k intenzivnější mezinárodní spolupráci. U stupínku se také hovořilo o možnostech umenšení rizika jaderné hrozby skrze mezinárodní dohody o omezení množství nukleárních zbraní a snížení rozpočtů na válečná snažení. Diskutovanými body byly i mezinárodní právo a otázka státního zájmu.
Podle Sáry Davidové, generální tajemnice studentského modelu OSN, projekty jako PORGMUN umožňují mladým lidem lépe pochopit politiku v reálném světě. „Když člověk vidí noviny a příběhy, co se dějí, tak to vnímá tak, že je všechno špatně. Neví a ani nepřemýšlí, jak by to vyřešil, kdyby byl na místě lidí, kteří za to aktivně zodpovídají,“ uvedla pro deník Echo24. Největší přínos v účasti na konferenci vidí v tom, že se studenti začnou o politiku zajímat aktivně, a ne pouze v pasivní rovině.
Organizátoři akce se letos vedle tradičních debat rozhodli do programu zařadit i kontroverzní témata, jmenovitě problematiku ženské obřízky, potíže, s nimiž se potýká LGBT komunita, nebo soudobý konflikt na Blízkém východě. „Je několik kritérií, podle nichž témata vybíráme. Nejdříve si vybereme komise, letos tu máme například Arabskou ligu nebo Unii afrických států, které normálně zařazené nejsou. Vybíráme tedy něco, co je aktuální,“ přibližuje Davidová.
Výběr také ovlivňují programy studentských modelů v okolních zemích. Pořadatelé nechtějí, aby se náměty křížily. „Takže se snažíme najít něco, co je relevantní, co je neopotřebované a zároveň se snažíme najít témata, na která neexistuje jednostranný názor v rámci komise,“ uzavírá šéfka studentské OSN.
Řečníci ve čtvrtek promlouvali k přítomným delegátům rovněž o významu jejich dalšího působení ve veřejném prostoru. „Tato konference je vstupem mnohých z vás do politiky a možná také začátkem vaší nové kariéry,” prohlásila Davidová v zahajovacím projevu. „Co svět teď opravdu potřebuje, jsou vůdci, kteří umějí naslouchat,“ nechala se slyšet zástupkyně Anglo-American University v Praze Carolyn Brownová, jejíž instituce s konferencí spolupracuje.
340 lidí z Kanady i Maroka
Konference PORGMUN vznikla v roce 2014, tehdy se jí zúčastnila asi padesátka českých studentů. V dalších letech počet účastníků narostl na několik stovek a do lavic usedly i zahraniční delegace. Nejvíce jich bylo roku 2016, kdy do Prahy přijeli delegáti z 12 zemí.
Letošní ročník hostí 236 studentských diplomatů a celkem asi 340 lidí z více než deset zemí mimo Českou republiku. Mezi nimi jsou Polsko, Německo, Francie, Španělsko, Itálie, Kanada nebo Maroko. Zúčastnění budou mimo jmenovaných těles debatovat i v rámci dalších orgánů OSN jako právní komise, rada pro lidská práva či ekonomická a sociální rada. Závěrečná nedělní ceremonie proběhne stejně jako zahajovací zasedání na Magistrátu hlavního města Prahy. V pátek a v sobotu budou mladí delegáti diskutovat v prostorách Anglo-American University v Letenské ulici.
Pražský PORGMUN má své obdoby v několika tisících obdobných studentských konferencí po celém světě. Ve střední Evropě se takové akce konají nejen v České republice, ale také v Německu, Polsku či Švýcarsku.