Kdo hlasoval s Ruskem? Jen Bělorusko, Sýrie, Nikaragua a KLDR
ODSOUZENÍ ANEXE
Odsouzení ruské anexe části Ukrajiny Valným shromážděním OSN je „jasným vzkazem“ Moskvě, že Rusko nemůže „vymazat suverénní stát z mapy“. Uvedl to americký prezident Joe Biden v tiskovém prohlášení, které zveřejnil Bílý dům. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková na twitteru napsala, že ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi toto porušení mezinárodního práva nikdy neprojde. Výsledek hlasování přivítal i český ministr zahraničí Jan Lipavský. Podle dalších západních představitelů rezoluce vyslala signál mezinárodní jednoty a podpory Kyjevu.
Na Valném shromáždění OSN ve středu 143 ze 193 zemí odsoudilo nedávný ruský pokus o anexi čtyř částečně okupovaných ukrajinských oblastí – Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské. Proti rezoluci odsuzující krok Moskvy jako nelegální hlasovalo pouze Rusko, Bělorusko, Sýrie, Nikaragua a Severní Korea. Dalších 35 zemí, včetně tradičního ruského spojence Číny, se zdrželo hlasování; několik zemí nehlasovalo.
In favour: 143
— United Nations (@UN) October 12, 2022
Against: 5
Abstentions: 35
UN General Assembly overwhelmingly adopts resolution calling on countries to reject Russia's attempted annexation of four regions of Ukraine following disputed referendums held late last month. https://t.co/NJO3O1plD1 pic.twitter.com/rCcZ9PyfgL
„Útokem na základní principy Charty OSN Rusko podkopává samotné základy mezinárodního míru a bezpečnosti. Sázky tohoto konfliktu jsou všem jasné a svět v reakci na ně vyslal jasný signál; Rusko nemůže vymazat suverénní stát z mapy. Rusko nemůže měnit hranice silou. Rusko se nemůže zmocnit území jiné země jako svého vlastního,“ uvedl Biden. „Ukrajina má stejná práva jako každá jiná suverénní země. Musí mít možnost zvolit si vlastní budoucnost a její obyvatelé musí mít možnost žít v míru uvnitř svých mezinárodně uznaných hranic,“ dodal v prohlášení šéf Bílého domu.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že ho těší, že „drtivá většina zemí stojí na straně Ukrajiny a hájí Chartu OSN a rozhodně se staví proti válce Ruska vůči Ukrajině a jejímu lidu“. „Jen velmi málo zemí hlasovalo s Ruskem,“ zdůraznil Blinken, který uvítal „mezinárodní jednotu“ a „neochvějnou podporu“ Kyjevu.
Německo rezoluci vítá
Rezoluci přivítala také německá ministryně zahraničí Baerbocková. „Světové společenství dalo 143 hlasy jasně najevo, že Putinovi toto porušení mezinárodního práva nikdy neprojde,“ napsala na twitteru.
„Jedná se o důležitý projev mezinárodní jednoty proti agresorovi, který se snaží destabilizovat mezinárodní normy, jež nás všechny chrání,“ reagoval na výsledek hlasování britský ministr zahraničí James Cleverly. „Hlasování je nezpochybnitelným důkazem toho, co už nějakou dobu víme; Putin stojí na mezinárodní scéně osamocen a jeho jednání žene jeho zemi do další izolace, kterou si sám způsobil,“ dodal v prohlášení.
Šéfka francouzské diplomacie Catherine Colonnaová přivítala středeční hlasování na Valném shromáždění OSN jako „dobrý výsledek“. „Masivní podpora základních principů Charty,“ uvedla na twitteru.
„Valné shromáždění OSN opět hlasovalo ve prospěch dodržování Charty OSN a mezinárodního práva – 143 hlasy přijalo rezoluci odsuzující další pokus Ruska o krádež ukrajinských území,“ napsal na twitteru český ministr zahraničí Lipavský.