Ukrajina chválí české vrtulníky a čeká novou vlnu uprchlíků. Češi jednali v Kyjevě
ŽÁČEK O CESTĚ DO KYJEVA
Do Kyjeva zamířila v minulém týdnu další česká delegace složená ze zástupců ministerstva zahraničních věcí a parlamentu. Jedním z jejích členů byl i předseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS). Po svém návratu deníku Echo24 řekl, že mezi tématy jednání byla i pomoc se zvládnutím další uprchlické vlny, která se očekává s příchodem zimy. Česko by se mohlo zapojit třeba do výstavby dočasného ubytování pro rodiny na území Ukrajiny. Delegace jednala také o vojenské spolupráci, Ukrajinci si podle Žáčka pochvalovali například české vrtulníky.
Kromě Pavla Žáčka odcestoval do Kyjeva mimo jiné náměstek ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) pro evropské věci Jaroslav Kurfürst. Žáček připomněl, že mezi prvními, kdo českou výpravu přivítali, byl i bývalý ukrajinský velvyslanec v Praze, kterého v červenci povolal zpět prezident Volodymyr Zelenskyj.
„Komunikovali jsme s řadou ministerstev. Jako první jsme navštívili ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí, kde nás vítal už nový náměstek ministra Jevhen Perebyjnis, takže jsme plynule navázali na schůzky, které jsme vedli v Praze. Všude velmi oceňovali přínos České republiky a podporu v nejkritičtější chvíli, po vypuknutí války,“ řekl redakci po návratu Žáček.
Ukrajinci se už připravují na to, že by se válka mohla protáhnout až do zimních měsíců. Podle Žáčka počítají před příchodem zimy s dalším možným pohybem obyvatelstva, z čehož mají ukrajinské úřady obavy. „Chtěli bychom se spolu s Poláky podílet na tom, aby byli schopni zachytit tu vlnu na svém vlastním území, to znamená na západní Ukrajině, aby se ti uprchlíci mohli ubytovat ještě před hranicemi a aby mohli zůstat ve své zemi, což nám připadá jako velmi dobré řešení,“ popsal jeden z momentů jednání na Ukrajině.
Zároveň upozornil, že to přímo souvisí s energetickou situací, která by v zemi mohla v chladnějších měsících některé obyvatele ohrozit. Zmínil konkrétně i problémy kolem ostřelované Záporožské jaderné elektrárny. Ta je na Ukrajině nejvýznamnějším zdrojem elektřiny. „Mohli bychom se podílet na výstavbě nebo rychlé pomoci v souvislosti s těmi vnitro-ukrajinskými uprchlíky. Jde o výstavbu dočasného ubytování, které by bylo dostačující pro rodiny a pomohlo by jim překonat tu nejhorší dobu, a to třeba i zimu. S největší pravděpodobností by šlo o spolupráci s našimi firmami,“ dodal Žáček.
Vojáci si pochvalují naše vrtulníky
Tématem jednání ale nebyla jen humanitární pomoc. Členové delegace měli řešit i spolupráci v oblasti obrany: „Navštívili jsme i ukrajinské ministerstvo obrany, jednali jsme tam na vyšší úrovni. Viděli jsme odhodlání ukrajinského vojenského vedení tu válku vyhrát a vytlačit, pokud možno co nejdříve, ruské okupanty z ukrajinského území. Dokonce jsme měli možnost mluvit s důstojníkem, který přebíral naše vrtulníky, a pochvaloval si, v jakém byly skvělém stavu.“
Jak už jsme dříve napsali, ČR dodala tamní armádě jako podporu i několik bitevních vrtulníků Mi-24V/ Mi-35 z výzbroje české armády. Šlo o stroje ze sovětské éry, které však před několika lety prošly generální opravou a modernizací v leteckých opravnách LOM Praha.
Na návštěvě ve zdevastované Buči
Výprava měla možnost zavítat i na vojenský polygon, na němž cvičí ukrajinské ozbrojené síly spolu s experty NATO. Podle Žáčka si tam zástupci ČR vyslechli „určité potřeby ukrajinské strany“. Vzhledem k povaze informací ale nechtěl být konkrétnější. Podělil se nicméně o zkušenost z míst, která minimálně na Západě v souvislosti s ruskými zločiny na Ukrajině rezonovala nejvíce. „V Kyjevské oblasti jsme navštívili Buču, Irpiň, Makariv, to znamená místa, která byla zničená ruským útokem a měsíce okupovaná ruskými agresory. Viděli jsme tam tu míru destrukce, zničené obytné domy, základní školy, školky nebo nemocnici. Mluvili jsme s místními lidmi. To jsou věci, které si budete pamatovat do smrti.“
Zástupci České republiky odjíždějí jednat na Ukrajinu opakovaně, stejně jako ukrajinští oficiální představitelé do ČR. Začátkem tohoto týdne odjel na Ukrajinu český ministr školství Vladimír Balaš (STAN). V úterý tam jednal o pomoci ukrajinským žákům a studentům v Česku a možnostech další spolupráce se svým protějškem.