Smyslem politiky je vládnout. ODS je však proti spolupráci s Babišem, říká Klaus ml.

Echo TV

EchoTv
Echo24
Sdílet:

„Stejně jako smyslem novin je, aby se na to koukali nějaký lidi, tak smyslem politiky je vládnout, něco ovlivňovat,“ řekl Václav Klaus mladší pro Echo TV. Podle něj ale Občanská demokratická strana, jíž je členem do vlády s trestně stíhaným premiérem Andrejem Babišem (ANO) nechce. Nepřeje si to podle něj členská základna.

V jakém stavu jsou vyjednávání ODS o vládě s Andrejem Babišem?

Tak já jsem řadový poslanec, takže my vždycky v úterý máme klub. Tam nám říkají novinky a při tom nás informují, a podle mě je to tak, že ODS vládne všude a tím je to daný a hotovo.

Teď se objevilo vyjádření vaší místopředsedkyně, paní Udženije, která řekla, že si umí představit, že by se do té vlády šlo, dokonce i s trestně stíhaným Andrejem Babišem. Jak si to vysvětlujete? Je to nějaký úlet nebo…?

Já jsem tohle vyjádření nečetl, já bych to nerad komentoval, ale zato teda… Já mám docela velkej Facebook, kterej má dosah k milionu lidí týdně, takže když se něco děje, tak těch reakcí je tam spousta. A už dva dny mi nadávají kvůli vyjádření paní Udženije, že by cenzurovala ten internet dle německého vzoru, takže kvůli tomu jsem tam čelil dost velkým tlakům a tohle jsem teda ještě nezaznamenal.

Vy sám jste na začátku těch vyjednávání vlády razil ten názor, že by to bylo správné… posunul jste se nějak v tom názoru?

Tak já jsem se nijak neposunul. Stejně jako smyslem novin je, aby se na to koukali nějaký lidi, tak smyslem politiky je vládnout, něco ovlivňovat. Čili tady je normální, že ty strany mají snahu prosadit svůj program a má to být o programových věcech, takže to já si myslím pořád, a případně ta nová strana musí ukázat, že je prostě politicky úplně někde jinde a s ní se nevládne.

A jak reagovala vedení ODS, když jste ji přesvědčoval tedy o tomto?

Tak tohle jsem byl v dost výrazné minoritě. Tam spíš ten můj dojem je, že je taková spokojenost z doby toho výsledku a že s tou výhodou jednat nebude a počká se na příští volby.

Jaký je ten motiv, podle vás, proč se tedy ODS takhle chová? Je to nějaká investice do budoucna, že jí to může poškodit image?

Určitě tam v těch městech, jako je Praha, kde to hnutí ANO je strašně, nebo spíš více nepopulární, tak je to nějaký ohled na komunální volby, a jinak těžko mluvit. Těžko mluvit za někoho jinýho, co si myslí nebo chce, je to vždycky trochu o hlasech členské základny, protože mezi členy ODS je samozřejmě, tam se jako investovalo hodně do toho, jak to nasadit, tak třeba se nenadává na komunisty, ale nadává se na ANO, takže je velká obava, jak by reagovala členská základna, takže to vedení strany musí nějak mezitím se komíhat. Ale zase na druhou stranu je samozřejmě spousta lidí, který nadávají straně, která nechce nic dělat a nechce se podílet na vládě a nic prosazovat, tak to je taky nešťastný.

O čem dál mluví Václav Klaus ml. pro Echo TV?

Syn bývalého prezidenta Václava Klause mluví v rozhovoru s Lenkou Zlámalovou také o povolebních vyjednáváních vítězného hnutí ANO s jinými stranami, zmiňuje svůj názor na obecné referendum a řeč byla také o jeho práci ve sněmovním školském výboru.

Celý rozhovor s Václavem Klausem ml. pro Echo TV můžete zhlédnout zde:

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

echotv
×

Podobné články