Babiš a Zeman, hrobaři české koruny
DŮVĚRA V KORUNU OSLABUJE
O Maďarsku a Polsku se často mluví a píše jako o euroskeptických suverenistických zemích. Šedesát devět procent Maďarů a padesát devět procent Poláků by přitom chtělo podle aktuálního průzkumu Eurobarometru ve svých zemích okamžité přijetí eura. Ta čísla jsou s malými výkyvy už roky stejná. Výrazně vyšší než v Dánsku nebo ve Švédsku, kde většina společnosti euro odmítá. Ve Švédsku je pro přijetí jen 45 procent lidí.
Maďaři a Poláci nejsou žádní eurofilové. Společnou měnu chtějí, protože nevěří v sílu a stabilitu svých vlastních měn. Vědí proč. Po roce 1989 za sebou mají éry inflací a vysokých úrokových sazeb. Proto také, když přišla finanční krize roku 2008, zastihla spoustu Maďarů a Poláků v situaci, kdy měli půjčky a hypotéky v eurech. Kvůli nízkým úrokům. Protože ty jejich byly kvůli prudkému zdražování vysoké. Když se začal forint a zlotý v krizi hroutit, splátky eurových hypoték narůstaly do neúnosných výšek. Maďarská inflace se běžně pohybovala kolem deseti procent. Poláci si po roce 1989 zažili i éru, kdy inflace překračovala třicet procent. Proto nemají ke svým měnám žádný sentiment důvěry a jsou připraveni je vyměnit za euro.
My jsme na tom byli jinak. Koruna byla s jediným větším výkyvem v roce 1997 velmi stabilní měnou. Žádnou inflační éru jsme nezažili. Nikdy tady nikdo žádné hypotéky v eurech neměl, protože na těch korunových byly úroky kolem dvou procent. Proto Češi silně věřili koruně a euro odmítali. Teď s energetickou krizí a velkou inflací začala důvěra v českou měnu upadat. A podpora eura sílit. Podle posledního průzkumu chce přijmout euro 44 procent Čechů. Za jediný rok jich přibylo 11 procent. To je nejvyšší skóre a největší vzestup podpory eura v historii.
Celý text si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od čtvrtka v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.