Svobodní podporují přijetí syrských sirotků do českých rodin
kvóty ne, sirotky ano
Svobodní souhlasí s návrhem lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové na přijetí 50 syrských sirotků. Podle Svobodných by se o syrské děti mohly postarat rodiny, které o to projevily zájem. „My bychom chtěli jasně deklarovat, že patříme k těm, kteří chtějí, aby stát nebránil přijetí syrských sirotků do českých rodin,“ píší Svobodní v prohlášení, které zveřejnili na svých webových stránkách. Usnesení, které má vládu vyzvat k přijetí sirotků, se bude dnes projednávat ve Sněmovně na návrh TOP 09.
Svobodní v minulosti přijímání uprchlíků kritizovali, jednoznačně odmítli například uprchlické kvóty a další řešení migrační krize pocházející z Evropské unie. Padesát syrských sirotků však podle nich Česká republika přijmout může. „Ano jsou to muslimové. To ale snad není žádný důvod je nepřijmout. Reálně se tady jedná o začlenění 50 dětí do skupiny 22 tisíců u nás již žijících muslimů. Proč předpokládat, že nebudou žít poklidně?“ píše se v prohlášení Svobodných, pod kterým jsou podepsáni čtyři desítky členů i podporovatelů Svobodných včetně předsedy strany Tomáše Pajonka.
Svobodní také odmítají, že by se primárně mělo jednat o sedmnáctileté mladíky. „Europoslankyně Šojdrová totiž navrhovala, aby byly děti přijaty z táborů v Řecku, kde je nejčastější věkové složení dětí od 12 do 17 let. To však neznamená, že by se tam nevyskytovaly i mladší děti. Přijetí 50 syrských dětí by byla naše národní iniciativa a bylo by na nás, které děti bychom vybrali. Není proto problém přijmout právě děti mladší,“ vysvětlují v prohlášení Svobodní.
Přijetí sirotků jednoznačně odmítl premiér Andrej Babiš v sobotním rozhovoru pro deník Právo. Sirotci, které je potřeba připravit na vstup do života, jsou podle něj i v Česku. Přijetí odmítli také komunisté a SPD. „ČR by měla usilovat o řešení problému v Sýrii, nikoli tímto způsobem,“ uvedl poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM).
TOP 09 má v úmyslu ve středu ve sněmovně projednat usnesení, které by vyzvalo vládu k přijetí sirotků z uprchlických táborů. Premiér Babiš bude s europoslankyní o věci jednat v pátek odpoledne.
Čtěte také: Prolomilo se tabu, Češi chtějí pomoci. Je na vládě, zda to pochopí, říká Šojdrová
S případným přijetím sirotků za určitých podmínek souhlasí TOP 09, ČSSD, KDU-ČSL i Piráti. Podle ODS jde o cynické zneužívání tématu v politickém boji. Vláda by o věci měla seriózně jednat, ale současně být diskrétní. „Ne aby z toho byla předvolební otázka a my na mikrofon se předháněli, kdo to víc podpoří, nebo odmítne,“ konstatoval předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.
Ve společných koalicích s ODS, TOP 09 a dalšími kandidují Svobodní v říjnových komunálních volbách. S občanskými demokraty sdílejí kandidátky v Brně, Praze a v řadě dalších měst.