Podmořská záhada. Němci marně pátrají po náhle zmizelé observatoři
ztracená observatoř
Němci už několik dní marně pátrají po podmořské observatoři, která zmizela ze dna Baltského moře. Je přitom velmi nepravděpodobné, že by zařízení o hmotnosti 800 kilogramů někdo ukradl nebo že by ho odnesly mořské proudy či mořský živočich. Potápěčům se podle agentury DPA podařilo nalézt jen několik částí úchytů či roztřepený kabel. Observatoř se ztratila už 21. srpna, kdy z ní náhle přestala přicházet data.
Zmizení observatoře určené k měření údajů o životním prostředí zůstává záhadou. Krádež je nepravděpodobná, protože observatoř spočívala na mořském dně v hloubce 22 metrů. V úvahu prakticky nepřipadá ani to, že by ji z jejího ukotvení vytrhla například loď s vlečnou sítí. Observatoř stála v uzavřené oblasti, kam lodě nemají přístup, a její umístění nebylo veřejně známé.
Centrum pro výzkum oceánu Geomar v Kielu vylučuje vzhledem k hmotnosti observatoře jako příčinu jejího zmizení také mořské proudy a živočichy.
Observatoř v hodnotě 300.000 eur (zhruba 7,75 milionu korun) dodávala expertům data "přímo k nezaplacení", uvedl šéf projektu Hermann Bange.
Observatoř byla instalována v roce 2016 přibližně jednu námořní míli (1,85 kilometru) daleko od břehu nedaleko Kielu.