Český trh práce je vyčerpaný. Za prací k nám už přijíždí i Italové a Španělé

Situace na pracovním trhu

Český trh práce je vyčerpaný. Za prací k nám už přijíždí i Italové a ŠpaněléNOVÉ 1
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Český pracovní trh je téměř vyčerpaný. Experti dokonce mluví o stavu plné zaměstnanosti, který by mohl být brzdou tuzemské ekonomiky. Pracovní agentury na situaci zareagovaly a začaly do Česka přivážet kvalifikované pracovníky do výroby ze Španělska a Itálie. Ti sice mají, například oproti Ukrajincům, vyšší požadavky, třeba na kvalitu ubytování, zato ale nepotřebují pro práci v Česku vízum.

„Jen v průběhu letošního roku jsme do Česka dovezli několik stovek zahraničních pracovníků, novou lokalitou se stalo například Španělsko nebo Itálie, a to především oblasti s vysokou nezaměstnaností v daných regionech,“ potvrdila pro server Echo24 Alena Kubová, Operations Director ze společnosti Adecco ČR.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Podle Kubové stráví Španělé a Italové v jedné české firmě 8–12 měsíců, což vypovídá o tom, že na českém trhu hledají dlouhodobé uplatnění. Největší zájem o ně mají společnosti z odvětví výroby, protože se vzhledem k bohaté průmyslové historii Itálie a Španělska, jedná o kvalifikovanou pracovní sílu. „Například v automobilovém průmyslu, kde se jedná o pozice výrobního charakteru. Výjimkou také nejsou ani logistické společnosti, u kterých je v současnosti vysoká poptávka po skladnících,“ řekla Kubová.

Alena Kubová zdůraznila, že nespornou výhodou v zaměstnávání španělských a italských pracovníků je to, že pochází z členských států Evropské unie. „V rámci pracovní mobility je jednodušší získávat kandidáty ze zemí EU, protože odpadá vízová povinnost – stačí pouze nahlášení na úřad práce. Další výhodou je také podobný charakter prostředí. Destinace jako Itálie a Španělsko jsou bližší než země východní Evropy, což znamená dostupnější dopravu,“ řekla pro Echo24.

Tuzemské firmy mají o pracovníky ze zahraničí dlouhodobý zájem. Například vládní program Režim Ukrajina pro kvalifikované pracovníky, který měl urychlit získávání pracovního povolení Ukrajincům, ale nesplnil jejich očekávání. Svaz průmyslu a dopravy ČR proto vyzval designovaného premiéra Andreje Babiše, aby se tímto problémem jeho vláda zabývala. „Trh práce je v České republice vyčerpán, proto požadujeme příchod 50 000 lidí z Ukrajiny. Chceme, aby se procedura přijímání cizinců zjednodušila,“ uvedl k tomu první viceprezident Svazu Jan Rafaj.

Kam až klesne nezaměstnanost?

Nezaměstnanost dál klesá – v listopadu se snížila na 3,5 procenta z říjnových 3,6 procenta. Bez práce je 265 469 lidí, což je nejméně za 20 let. Volných pracovních míst bylo v říjnu 209 866. Podle ekonomů je trh práce prakticky vyčerpaný, blíží se stavu plné zaměstnanosti a stává se bariérou dalšího růstu ekonomiky. Firmám to působí starosti, protože nedovedou volná pracovní místa obsadit a navíc musí zvyšovat mzdy, aby si udrželi stávající zaměstnance.

Analytik pracovního trhu Tomáš Ervín Dombrovský si ale myslí, že v Česku ještě není „tak strašná nouze, protože kdyby byla, dělaly by firmy všechno možné, aby lidi nabraly“. „Lidé teď mají šanci dosáhnout na lepší podmínky a díky stavu trhu se to rychleji děje. I když samozřejmě firmy nadávají, že nemají dostatek lidí, já to chápu, ale za mě je lepší mít spíše lidi, kteří si mohou víc vybírat, než frustrované zaměstnance, kteří vezmou cokoliv a jsou v pozici nevolníků,“ uvedl pro Echo24.

V dalších měsících očekávají ekonomové sezonní růst, od února se ale nezaměstnanost začne znovu snižovat. Firmy podle nich budou muset ještě razantněji zvyšovat mzdy a zároveň investovat do robotizace a automatizace.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

‚Stát by měl být v zaměstnávání cizinců benevolentnější. Bez nich by stavebnictví nefungovalo‘

Trh práce je téměř vyčerpaný. Bez zaměstnání je nejméně lidí za 20 let

Mužská pracovní síla došla. Firmy se zaměří na ženy, říká šéf statistiků práce

Stát nabízí nezaměstnaným 50 000. Chce, aby se přestěhovali

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články