Prezident Zeman rozhodne, že zdražovat se bude ještě víc
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
VRAŽDA V PÍSNICI
Policie zadržela 31letého muže, který je podezřelý z vraždy 77leté ženy v pražské Písnici. U ženy v domě dělal minulý týden kominické práce, seniorce ukradl ...
V pátek šestého května ráno se česká koruna obchodovala v kurzu 24,58 za euro. Po celý den byl kurz bez větších výkyvů. Nic nenaznačovalo, že by to měl být den s nějakými velkými změnami. Zlom přichází po třinácté hodině. Koruna začíná prudce oslabovat a večer se obchodování zavírá s kurzem 25,04 za euro. Je to jeden z nejrychlejších zvratů kurzu vůbec. Přichází poté, co Seznam Zprávy přinášejí ve 13.01 od „zdrojů z okolí prezidenta“ zprávu, že se Miloš Zeman rozhodl jmenovat novým guvernérem České národní banky Aleše Michla.
Ta zpráva už se pár dní šířila pražskými kuloáry. Nastartoval ji sám prezidentův mluvčí, když oficiálně informoval, že se Miloš Zeman s Michlem sešel. A to jen pár dní poté, co prezident v neděli na CNN Prima vysvětloval, že guvernéra si vybíral za čtyř kandidátů, ale je už v zásadě rozhodnut. U prezidenta se předtím vystřídali i ostatní tři guvernérští adepti. Viceguvernéři Marek Mora, Tomáš Nidetzký a prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. O žádné z těchto schůzek ale Hrad sám neinformoval. Na rozdíl od té poslední s Alešem Michlem.
Už pár dnů se také šířila zpráva, že prezident žádá po novém guvernérovi, aby nepokračoval ve zvyšování sazeb. Mora i Nidetzký patří k většině, která sazby zvyšuje. Vladimír Dlouhý je flexibilní a nedávno v Salonu Echa naznačil, že nějakou dobu by se teď v růstu sazeb nemuselo pokračovat.
Jediný ze čtveřice adeptů je dlouhodobě proti zvyšování sazeb Aleš Michl. Stále ale v bankovní radě prohrává poměrem 5:2. Spolu s ním hlasuje jen Oldřich Dědek.
Michl tvrdí, že inflace je komplet dovozená. Že nemá domácí příčiny. Proto ji podle něj stejně není možné doma řešit vyššími sazbami. Těmi se jen zbytečně zdražují lidem hypotéky, firmám úvěry, a tím se brzdí růst ekonomiky. Přesně s tímto názorem útočí dlouhodobě na centrální banku Andrej Babiš, muž, který tu domácí část inflace svým covidovým rozhazováním stovek miliard vyvolal. Proto máme inflaci třikrát vyšší než Francouzi, pětkrát vyšší než Švýcaři a o polovinu vyšší než Němci. Všechny tyto země přitom čelí stejným globálním vlivům. Aleš Michl byl před nástupem do České národní banky Babišovým poradcem.
Prudký pád koruny, který přišel po ohlášení Michla jako nového guvernéra, přesně odrážel strach, který z něj finančníci dostali. Obávají se, že Michlův přístup k úrokům dál vystřelí inflaci, která i při současném rychlém zvyšování sazeb bude stoupat podle odhadů analytiků ČNB už v létě až k 15 procentům.
Centrální banka by se podle své vlastní prognózy, kterou ve čtvrtek zveřejnila, měla dostat ještě do poloviny roku se sazbami nad osm procent, aby zemi nasměrovala k poklesu inflace. Od pátku jsou sazby 5,75 procenta.
Guvernér Michl ale slibuje úplně opačnou cestu. A trhy se zjevně bojí, že jeho jménem to nekončí. Prezident musí do 22. června nominovat celkem tři nové členy bankovní rady. První mandáty končí Vojtěchu Bendovi a Tomáši Nidetzkému, kteří by mohli být jmenováni na další období. Guvernér Jiří Rusnok už finišuje mandát druhý a musí skončit. Pokud prezident skutečně chce, aby se prosadil michlovský názor nezvyšování sazeb, znamená to, že minimálně dva ze tří nových členů musejí být „michlovci“, odpůrci zvyšování sazeb. Benda i Nidetzký patří k většině, která je zvyšovala. Michl by tak najednou získal v bankovní radě převahu 4:3 až 5:2. Pokud by Bendovi ani Nidetzkému mandáty neobnovil, z dosavadní většiny, která táhla sazby vzhůru, by zbyl jen Marek Mora a Tomáš Holub.
A jestli Miloš Zeman skutečně odmítá růst sazeb, dá se čekat, že guvernérovi Michlovi tam jeho většinu nasadí.
To je scénář, kterého se trhy nejvíc bojí, protože znamená další prudký růst inflace, kterou banka nebude nijak brzdit.
Proč to Miloš Zeman dělá? Na růst úroků a zdražování úvěrů si stěžuje hodně podnikatelů, kteří mají vysoké úvěry. Takový Andrej Babiš má půjčených 45 miliard korun a každá desetina procenta je pro něj ohrožující. Zvlášť ve chvíli, kdy mu nová vláda zároveň ořezává dotace. Babiš ale není sám. A na Miloše Zemana mají průmyslníci zpravidla velký vliv. Jsou mezi jeho podporovateli i přáteli.
Ten vůbec nejdivočejší scénář říká, že Miloš Zeman se rozhodl využít Aleše Michla jako hrobníka koruny, který tak zničí důvěru v českou měnu, že zemi dotlačí k přijetí eura.
Stále také není vyloučeno, že hráč Zeman se vypuštěním balonku o Michlovi rozhodl otestovat reakci. A prudký pád koruny nakonec změní jeho rozhodnutí a vybere si jiného guvernéra.
Pokud ale banku skutečně ovládne michlovská většina, přijde prudký vzestup inflace a pád měny, který bude dál prodražovat dovážené zboží. Včera poprvé od roku 1997 snížila agentura Fitch výhled ratignu České republiky. Jedním z řady důvodů je vedle prudce rostoucího zadlužení i velmi vysoké inflační očekávání. Když to analytici Fitch psali, ještě nevěděli o guvernéru Michlovi ani prudkém pádu koruny z pátku šestého května.
Jestli to Miloš Zeman skutečně udělá, odkáže Česku se svým odchodem prudké zdražování a pád životní úrovně.
ZÁKLADNÍ ÚROKOVÁ SAZBA
DOPLNĚNÍ RADY ČNB